Okresní město stále hledá způsob, jak navýšit počet parkovacích míst v Březinách. S parkováním je totiž v této části Děčína dlouhodobě problém. Řešit situaci může nově osvětlená parkovací plocha, s dalšími novými parkovacími místy vedení města ještě počítá.

Přestože v Březinách probíhá revitalizace sídliště, která několik nových míst už přinesla, lidé si na jejich nedostatek stále stěžují.

Problém s parkováním sice mohla řešit poměrně velká plocha za točnou autobusu nedaleko sídliště, tam se ale řidiči svá auta báli odstavit kvůli zlodějům. Dosud na ní totiž chyběly lampy veřejného osvětlení. Nyní už tu ale svítí.

„Pro parkování upravilo město plochu za točnou, doplnilo ji osvětlením a do budoucna počítá i s kamerou,“ uvedla mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá. Osvětlení a dosypání plochy město vyšlo na necelých sto tisíc korun, včetně pořízení kamery.

Zda tento prostor alespoň částečně problém s parkováním vyřeší, ukáže čas. Řada řidičů totiž nechce parkovat na místech, kde na svého plechového miláčka nevidí z okna.

„Někteří lidé jsou navíc líní udělat krok,“ svěřil se jeden z místních.

Za problémy s parkováním v sídlišti také může podle lidí nové dopravní značení. Řidiči už totiž nesmí parkovat mimo vyhrazená místa.

Pokud by zaparkovali podél chodníku, jak byli dříve zvyklí, nemuseli by se vyhnout trestu v podobě botičky. Auta totiž mohou blokovat průjezd policii, hasičům nebo záchrance, proto město takové parkování netoleruje.

O problému s parkováním hlavně ve večerních hodinách ale město ví, a tak společně s dopravním inženýrem připravilo návrh na úpravy značení, které by počet míst navýšily. To se ale nesetkalo s úspěchem, a tak k nim město nakonec nepřistoupilo.

Příští rok na jaře pak začne třetí fáze obnovy sídliště Březiny, při níž by měl vzniknout největší počet parkovacích míst. Bude probíhat v lokalitě pod domem dětí a mládeže.

NOVÉ SILNICE A CHODNÍKY

„Poslední etapa revitalizace zrekonstruuje komunikace, chodníky, veřejné osvětlení a samozřejmě dojde k vybudování nových parkovacích míst a dětského hřiště,“ vyjmenovala děčínská primátorka Marie Blažková.

Sídliště by se tak mělo rozrůst díky novým parkovištím o dalších 61 nových parkovacích míst včetně dvou míst pro invalidy.

Vzniknou nejen místa pro parkování, ale také osm míst pro kontejnery na tříděný odpad. Pro děti pak město vybuduje hřiště s pružinovým houpadlem, herní sestavou, lavičkami pro dospělé a odpadkovými koši.

Revitalizace sídliště v Březinách začala loni o prázdninách. Postupně město nechává opravit chodníky, silnice, vylepšuje zeleň a buduje v něm nová hřiště. Na konci stavebních úprav v roce 2019 by na sídlišti mělo být téměř 400 nových parkovacích míst.