Herna a restaurace na každém rohu, ale obchod s potravinami aby člověk, nebo spíš obyvatel Děčína Boletic a Nebočad pohledal. „V Boleticích jsou jen dva krámky s potravinami a ty jsou hrozně předražené. Jdu tam něco koupit jen v tom nejkrajnějším případě,“postě­žovala si obyvatelka nedalekých Nebočan Jana Flídrová. Dodala, že oba obchody vlastní vietnamští prodejci, takže spíš místo potravin tam může člověk nakoupit všechno ostatní. V jedné polovině prodejny je dokonce herna.

Jana Flídrová nemá možnost si na větší nákup zajet do Děčína autem nebo s příbuznými. „Nákupy tahám autobusem z Děčína. Nejsem nejmladší, takže to není žádná legrace. Třeba pití v lahvích nekupuji, je to na mě příliš těžké,“ vysvětlila žena.

Město nevlastní žádné prostory

Město Děčín nemá možnosti, jak strukturu služeb v Boleticích a Nebočadech ovlivnit. V dané lokalitě nevlastní žádné prostory vhodné k provozování obchodu s potravinami, které by mohlo nabídnout k pronájmu. „O problému v Boleticích víme. Víme, že obchodníci tam raději otevřou hernu nebo restauraci. Prodejnu potravin, tam mají pouze dva podnikatelé,“ uvedla mluvčí děčínského magistrátu Romana Silvarova. Ze zákona má každý právo požádat si o změnu užívání, která je v souladu se schváleným územním plánem města Děčín. Když podnikatel doloží veškeré náležitosti předepsané zákonem a neporušuje Obecně závaznou vyhlášku města Děčín o stanovení okruhu vzdáleností, v němž nesmí být provozování výherních hracích přístrojů povoleno, stavební úřad nemá důvod tuto změnu užívání nepovolit.

V Těchlovicích mají levněji

„Do místních potravin jdu maximálně pro chleba. Všechno je tam děsně drahé. Obchodníci zboží nakupují v akcích ve velkých obchodech a pak to tady draho prodávají,“ rozčiloval se Karel Prokůpek z Boletic. Dodal, že heren a hospod je v Boleticích víc než v celém Děčíně. „Nechápu, jak se mohou uživit, já otáčím každou korunu. Nevím, kdo má v dnešní době peníze, na to aby chodil do herny,“ podivoval se muž. Před dvěma lety v Boleticích fungovalo Tesco, dnes je místo z něj vietnamské Centrum levného zboží. „Obchod v Děčíně-Boleticích byl jedním ze sedmadvaceti, které jsme převzali od Edeky. Uzavřeli jsme jej před dvěma lety z toho důvodu, že ve městě máme již dva obchody. Hypermarket v Ústecké ulici nabízí zákazníkům široký sortiment potravin i nepotravinového zboží pod jednou střechou a supermarket v Býnově slouží zejména pro nákup potravin,“ řekla mluvčí společnosti Tesco Eva Karasová.

O mnoho lépe jsou na tom obyvatelé sousedních Těchlovic. V obci, která má okolo pěti set obyvatel, mají prodejnu potravin, kterou si všichni vychvalují. „Chodím tam nakupovat moc ráda, není to předražené a vždy seženu to co potřebuji,“ pochvalovala si obyvatelka Těchlovic Jana Trlicová.

Za pravdu jí dala i starostka obce Jaroslava Hýlová. „Vše je v obchodě nové, před nedávnem se totiž změnil nájemce. Prostory jsou obce, pronajímáme je za tři tisíce korun měsíčně. Obyvatelé si krámek moc pochvalují,“ řekla Hýlová.