Bankomaty, ze kterých si můžete ze svého účtu vybrat peníze v evropské měně, postupně přibývají. Většinou je lidé najdou v okresních městech, některé jsou i v menších turisty hojně navštěvovaných obcích. Nově se jím pyšní i Jetřichovice na Děčínsku.

Bankomaty Euronet u nás zatím nejsou příliš proslulé, ve světě jsou ale naprosto běžné. Bankomaty, které umožňují převod měny, nabízí v republice službu téměř na třech stovkách míst a další postupně přibývají. V Ústeckém kraji je lidé najdou například v Teplicích, v Ústí nad Labem nebo v obcích ležících v Národním parku České Švýcarsko, v Hřensku a Jetřichovicích na Děčínsku.

"Volali nám z firmy Euronet, zda máme zájem o bankomat zdarma. Jsme pro ně zajímaví, protože je tu přes léto mraky turistů včetně Němců i Poláků. A pro nás je to plus, že lidé nemusí dojíždět do České Kamenice," uvedl starosta Jetřichovic Marek Kny.

Bankomat Euronet lidem nabízí službu, jako klasický bankomat, na který jsou lidé zvyklí. Umí jednoduché bankovní služby jako zjištění zůstatku na účtu, možnost změny PIN kódu, dobíjení mobilních telefonů a výběr hotovosti. Navíc nabízí právě možnost výběru eur, zahraničním turistům pak výběr českých korun.

Objevily se ale spekulace, že bankomaty Euronet okrádají lidi, protože mají nevýhodný kurs a poplatky jsou vysoké. To ale podle starosty není pravda. Firma totiž nemá s klienty bank žádný právní vztah, a tak poplatek ze svých bankomatů účtovat nemůže.

"Česká národní banka vydává pro tyto bankomaty licence, takže pokud máte banku, kde máte výběr zdarma, tak i z tohoto bankomatu budete mít výběr zdarma," vysvětlil Kny.

Jeho slova potvrzuje i Patrik Vizina ze společnosti Euronet. "Výše poplatku za výběr z bankomatů Euronet stanovuje a klientovi účtuje výhradně banka, která kartu vydala," vysvětlil Vizina.

Okrádání nemůže fungovat ani opačně. Bankomat je totiž chráněný čidlem, které hlídá jeho polohu. Pokud by se jej tak někdo pokusil vytrhnout a odvézt, systém vyšle signál a případný zloděj by měl brzy společnost v podobě strážců zákona.

Dva bankomaty najdou turisté také o patnáct kilometrů dál, v Hřensku. Jak Hřensko, tak Jetřichovice patří mezi turisticky velmi vytížené obce. Podmínky, které společnost pro pohyb českých i zahraničních turistů má, tak obě poměrně malé obce splňují. Bankomaty se jim podařilo získat, přestože v Jetřichovicích žije jen přes 400 obyvatel a v Hřensku ještě o více jak stovku méně.

"Po asi dvanáctiletém úsilí ho tu od druhé poloviny loňského roku máme. Problém byl v tom, že jsme nesplňovali počet obyvatel, ale návštěvníků sem přijede za sedm měsíců více než 300 tisíc a teď jich čekáme ještě víc, tak se to nakonec podařilo," řekl starosta Hřenska Zdeněk Pánek.

Druhý bankomat by měl údajně v Hřensku provozovat soukromník.