Novorozené miminko zaměstnanci děčínské nemocnice, která spadá pod Krajskou zdravotní, objevili v úterý večer v babyboxu dětského oddělení. Spolu s chlapcem našli stručný dopis, ve kterém stálo datum narození 16. prosince. Dítě pak pojmenovali podle lékařky Marie Michálkové, jež ten den na oddělení sloužila.

"Michálek byl dobře oblečen a nejevil známky podchlazení ani násilí. Celkově jej hodnotíme jako zdravého novorozence. Celá situace nás pediatry emočně zasáhla," řekla primářka Renata Přibíková.

Díky dobré spolupráci nemocnice s místním orgánem sociálně-právní ochrany dětí je podle primářky velmi pravděpodovné, že se zdaří přímá adopce dítěte.

Zprovoznění babyboxu nové generace v ústecké nemocnici
Ústecká nemocnice zprovoznila první babybox nové generace v kraji

"Myslím si, že přes veškeré rozsáhlé diskuze a pochybnosti kolem smyslu babyboxů je dobře, že chlapec není právně vázán a jeho pobyt v nemocnici se již nyní počítá na minuty," dodala Přibíková.

Nalezení miminka personálem nemocnice potvrdil i mluvčí Krajské zdravotní Ivo Chrástecký.

Michálek se stal 67. chlapcem v republice nalezeným v babyboxu a letošním patnáctým odloženým dítětem.

„Za dvanáct let existence babyboxů v naší zemi do nich bylo odloženo 161 děťátek,“ řekl předseda spolku Babybox pro odložené děti Ludvík Hess.

Babybox je vytápěná schránka, která je napojena na stálou službu v nemocnici a jejíž vnitřek snímá kamera. Čidla reagují na světlo i zvuk a ihned vyrozumí zdravotnický personál o tom, že se dvířka babyboxu uzavřela. Matky do ní mohou dítě odložit anonymně. V současné době jich je po České republice rozmístěno 72.

Alena Dernerová
O problémech s babyboxy nic nevím, říká Alena Dernerová

V děčínské nemocnici je schránka k dispozici od dubna roku 2010 a nachází se v objektu provozní budovy nemocnice, asi dvacet metrů za vrátnicí směrem k budově interny.

Jen po necelém roce jeho fungování v ní zaměstnanci nemocnice našli první miminko. Tehdy jednodenní odložená holčička Svatava se narodila 20. března 2011 a byla 45. odloženým dítětem.

Krajská zdravotní, pod kterou patří kromě děčínské i ústecká, teplická, mostecká a chomutovská nemocnice, má babyboxy ve všech svých špitálech. Má jej i Městská nemocnice v Litoměřicích.

"Jen Žatec se intenzivně brání zřízení babyboxu a je to v podstatě poslední město v kraji, které babybox nemá," poznamenal předseda spolku Babybox pro odložené děti Ludvík Hess.

V současnosti probíhá postupná výměna všech schránek v republice za nové. Před několika týdny se nového babyboxu dočkala i ústecká Masarykova nemocnice. Kdy bude nová schránka v Děčíně zatím není jasné. Nejpozději by ji ale nemocnice mohla mít do čtyř let.

Další životy novorozenců může zachránit nově otevřený babybox v Děčíně.
FOTO: Děčín už má babybox