Paní Homolková si našla bydlení zhruba před rokem a půl. Jenže po třech měsících dostala z bytu výpověď. „Lidé si stěžovali na mé hlučné návštěvy,“ popsala. Následně využila možnost ubytovat se v azylovém domě pro matky s dětmi v Orlické ulici v Ústí nad Labem. Nastoupila tam v červnu 2018, po krátké době jí byl přerušen pobyt a přestěhovala se do azylového domu v Mostě. Tam se jí nelíbilo, a tak se v srpnu 2018 vrátila do Ústí. Zde ovšem může pobývat jen rok.

„Podle zákona o sociálních službách zde mohou být matky maximálně rok. Všechny to vědí už při nástupu. Během pobytu v azylovém domě si mají šetřit peníze a hledat si bydlení,“ sdělila ředitelka Domova seniorů a azylového domu Orlická Jarmila Nováková. Podle jejích slov nebyla spolupráce mezi azylovým domem a klientkou bezproblémová. „Paní Homolková s námi občas nespolupracovala tak, jak bychom si představovali. Naše sociální pracovnice jí pomáhaly hledat bydlení,“ doplnila.

Někteří řidiči nezvládají záchranářskou uličku.
Záchranářskou uličku řidiči nezvládají. Ani na Novém mostě v Děčíně

Najít východisko z bezvýchodné situace se pokusila i sociální pracovnice, která s klientkami v tomto azylovém domě pracuje. „Po půlročním pobytu u nás začala šetřit a našetřila třináct tisíc, minulý měsíc tisícovku vybrala, takže jí zbylo dvanáct tisíc. Na mé dotazy, jak to vypadá s bydlením, nereagovala. I proto jsem jí sama přinesla nějaké inzeráty, aby na ně zareagovala,“ sdělila pracovnice.

Našetřené peníze ovšem paní Homolkové na pořízení bydlení nestačí. „Přiznám se, že jsem asi začala šetřit pozdě. Nemám dostatek peněz na to, abych si našla bydlení. Táta by mi finančně pomohl, ale já nemohu vůbec najít byt,“ konstatovala.

Nedostatek financí není jedinou překážkou, kterou Irena Homolková řeší. „Prakticky každý druhý majitel si přeje pracujícího člověka. Já jsem ale na mateřské dovolené a práci nemám,“ řekla. Zatím ani poslední jednání nedopadlo podle jejích představ.

Charitativní běh Runštejn v České Kamenici.
FOTO: Běh Runštejn pomohl malému Honzíkovi, přijela i Sabina Křováková

Ženě pravděpodobně nezbyde nic jiného než přijmout bydlení v městských částech, které se jí nelíbí, nebo se snažit přesvědčit majitele bytů o tom, že je schopná náklady na bydlení hradit.

Tento příklad ukazuje, že matky samoživitelky mívají o bydlení nouzi. O azylové domy je totiž velký zájem, zcela naplněnou kapacitu má například zařízení v Řecké ulici v Děčíně. Plno má také azylový dům pro matky s dětmi Agapé, který sídlí v Krupce a působí na Teplicku. „V současné chvíli máme plně obsazený azylový dům. Další klienty zavádíme do pořadníku čekatelů,“ uvedla Vladimíra Andrássy z intervenční služby sociálních služeb v Děčíně.