Lidé na Děčínsku se k víkendovým urnám příliš nehrnuli. V republice byla volební účast více než dvaašedesátiprocentní, na Děčínsku byla o zhruba šest procent nižší. Průměr kazily především obce na Šluknovsku a Rumbursku. Třeba přebírací místo ve Šluknově hlásilo volební účast pouhých 47,64 procenta. O prvenství na Děčínsku se ve všech hlasovacích okrscích přetahovali sociální demokraté s ODS, TOP09 a hodně hlasů dostali i komunisté. V Dobrné a Lobendavě dokonce zvítězili.

Jako první na Děčínsku zpracovala výsledky parlamentních voleb obec Heřmanov, jež spadá pod volební okrsek Benešov nad Ploučnicí. Za pár minut se připojovaly další a další okrsky.

Po sečtení hlasů z poloviny okrsků v republice už bylo z výsledků zřejmé, že lidé v Ústeckém kraji protlačili do sněmovny děčínského Jaroslava Foldynu. "Strašně moc děkuji lidem, kteří mi dali svůj preferenční hlas, jsem samozřejmě potěšen," komentoval výsledek Foldyna. Konečně se dočkal prestižního postu. Foldyna byl často nazývám sociálně demokratickým otloukánkem. Třeba v posledních krajských volbách získal nejvíce preferenčních hlasů, ale spolustraníci ho vyšachovali ze hry a on se nestal ani hejtmanem a nesedí ani v radě kraje. Dnes ho preferenčními hlasy předběhli jen Jiří Paroubek a Jiří Šlégr.

Děčínsko tak v parlamentu nezůstane bez poslance. Foldyna, byť v jiném stranickém triku, vystřídá Vladimíra Šoltyse z ODS, jemuž preferenční hlasy nepomohly k přednímu místu. „Volby ani nesleduji, dokonce už mám přichystané auto, abych mohl vystěhovat pražský byt. Prostě s tím, že bych se do parlamentu dostal, nepočítám,“ uvedl Šoltys v sobotu odpoledne.

Výsledky voleb na Děčínsku nekopírují výsledky celostátní. Sice zvítězila sociální demokracie před ODS, oproti republice však s vyšším náskokem, a to více než o osm procent. Následuje TOP09, komunisté, Věci veřejné a Děčíňáci by do parlamentu poslali i Suverenitu Jany Bobošíkové.

„Já jsem samozřejmě rád, že volby dopadly, jak dopadly. Z pohledu primátora hodnotím kladně činnost všech, kteří se na jejich organizaci podíleli, jako občan jsem rád, že se lidé rozhodli pro středopravé strany,“ řekl děčínský primátor Vladislav Raška. Doplnil, že ho potěšilo to, že se do parlamentu dostal Jaroslav Foldyna. „Je to člověk, který si to zaslouží, o čemž svědčí i počet preferenčních hlasů a nemůžu popřít, že mě těší zástupce Děčínska v parlamentu,“ uvedl Raška.

ČTĚTE TAKÉ: Volby 2010: Sledujeme celý den