Pouhé dva týdny zbývají do konce zbraňové amnestie, která platí od února letošního roku. V rámci amnestie mohou lidé beztrestně odevzdat nelegálně držené zbraně a střelivo, na které nemají povolení. Amnestie se týká zbraní kategorie A, B, C nebo jejich hlavních částí. Zbraň lze odevzdat na kterékoliv policejní stanici.

„Od počátku amnestie do konce června využilo na Děčínsku možnosti odevzdat zbraň třiatřicet lidí, kteří přinesli čtyřiačtyřicet zbraní,“ spočítal děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik. Dodal, že lidé, kteří zbraně a střelivo odevzdali, čekali právě na novelu zákona. Byli si vědomi, že budou mít možnost zbraně a střelivo odevzdat beztrestně.

Brokovnici měl doma desítky let

To potvrdil i starší člověk z Děčínska, jméno uvést nechtěl. Desítky let jsem měl doma brokovnici, nikdy jsem ji sice nepoužil, ale dodávala mi jakýsi pocit bezpečí, ten pocit se míchal ale s výčitkami svědomí, že dělám něco zakázaného. Brokovnici jsem dal vnukovi a ten ji letos nechal legalizovat,“ popsal svůj případ starší muž.

Podle mluvčího Cvika nejvíce lidí odevzdává krátké zbraně, tedy pistole. „Občas se objeví nějaká kulovnice či brokovnice,“ poznamenal Cvik.

Při amnestii minulé vrátilo dvacet lidí celkem jednadvacet zbraní. Na Děčínsku je 3178 držitelů zbrojních průkazů, kteří mají zaevidováno celkem 6858 zbraní, nejvíce je zaregistrováno pistolí a kulovnic.

Poslední podobná amnestie se uskutečnila v roce 2003. V celé České republice lidé tehdy přinesli 4192 zbraní. V policejních skladech se tehdy kromě klasických zbraní, jako jsou pistole či samopaly, objevily i kuriozity v podobě plamenometu či protitankové pušky. Při první zbraňové amnestii v roce 1996 skončilo v policejních skladech 3704 zbraní.

Do kategorie A spadají zakázané zbraně – samopaly, kulomety a samonabíjecí vojenské pušky.

V kategorii B, podléhající povolení, jsou začleněny krátké opakovací nebo samonabíjecí zbraně, jako jsou pistole a revolvery.

Do kategorie C, kde je ohlašovací povinnost, patří brokovnice, perkusní revolvery a malorážky s délkou hlavně nad 280 milimetrů.