Už jen pět zvířat může přijmout děčínských útulek pro opuštěná zvířata. V současné době má totiž téměř všechny kotce obsazené. A podle pracovníku útulku není jediným v republice. Na vině jsou dovolené a prázdniny.

„Sešlo se tu hodně velkých psů a ti musí být v kotcích po jednom, navíc je doba dovolených a lidé si pro zvířata do útulku nechodí,“ řekla vedoucí děčínského útulku Evelína Jahelková. Poznamenala, že majitelé zvířat bývají i tak krutí, že před odjezdem na dovolenou nedají psa či kočku k příbuzným či do hotelu, ale vyhodí je třeba v lese.

„Dokonce se nám stalo, že byl pes přivázaný u vrat útulku, výjimkou nejsou ani krabice se štěnaty či koťaty, “ uvedla Jahelková.

Zatím se ale naštěstí nestalo, aby útulek byl naplněný tak, že by nemohl přijmout jediné zvíře.

„Pokud by taková situace nastala, budeme brát zvířata odchycená jen v Děčíně. Psi z ostatních obcí či od původních majitelů nevezmeme,“ vysvětlila.
Útulek totiž neslouží jen pro opuštěná a týraná zvířata z Děčína, ale přicházejí sem i zvířata odchycená či odebraná v okolních obcích.

„Ale v první řadě musí sloužit Děčínu,“ zdůraznila Jahelková.

Případné zájemce do útulku zve.

„Nejen na osobní návštěvu, ale lidi si můžou zvířata prohlédnout na webových stránkách www.utulek-decin.estranky.cz, kde můžou i hlasovat v celorepublikové anketě. V kraji jsme ji vyhráli,“ pochlubila se vedoucí útulku.

Psy a kočky má v útulku na výběr. Lidé si mohou vybrat nejen psa takzvaně gaučového, ale i výborného hlídače. Navíc, pokud ho potřebují vycvičit, mohou se zúčastnit deseti lekcí výcviku, jež útulek každou neděli na svém cvičišti pořádá. Pohyb zase mohou psům poskytnout děti, které je venčí. „Chodí se s nimi občas koupat do Ploučnice. Vyřádí se psi i děti, které tak mají o prázdninovou zábavu postráno,“ poznamenala Jahelková.

Pracovníci útulku se o zatoulaná, opuštěná či týraná zvířata umějí dobře postarat. Svědčí o tom nejen věhlas po kraji, ale spokojenost lidí. Třeba Marie Motejlová z Děčína.

„Zjistila jsem, že můj bývalý přítel zanedbává našeho psa, pracovníci útulku mu ho sice po mém upozornění odebrali, ale zachránit se ho nepodařilo, byl natolik nemocný, že ho museli nechat utratit,“ řekl Motejlová. I když záchrana psa nedopadla dobře, přesto útulku děkuje.

„Znám je, jsou to skvělí lidé, kteří umějí zvířatům pomoci. Myslím, že opravdu patří mezi nejlepší nejen v kraji,“ dodala Motejlová.

AKTUÁLNÍ NABÍDKU PSŮ NALEZNETE ZDE>>>