Oproti prvním odhadům vyčíslení škod po srpnových povodní se celkový součet vyšplhal téměř na dvojnásobek.

Tuto částku kraj nahlásí v pátek na ministerstva, potvrdil mluvčí kraje Zdeněk Rytíř.

„Celkové náklady na obnovu území budou vyšší, než jsme předpokládali bezprostředně po povodních. Náklady na jejich odstraňování budou zohledněny při sestavování rozpočtu na další období,“ řekla hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD).

Škody na mostech, silnicích a železnici jsou odhadované na 1,3 miliardy korun, vodní hospodářství škody sečetlo na 450 milionů korun. Většina poškozených silnic leží na Děčínsku, kde díky včasnému vyhlášení stavu nebezpečí může kraj dostat od státu až polovinu nákladů. Postižené obce na Děčínsku mohou stát žádat až o 90 procent nákladů.

Největší žádost o pomoc při financování obnovy majetku zničeného povodní poputuje na ministerstvo dopravy, odkud je potřeba získat do Ústeckého kraje 846 milionů korun, z ministerstva pro místní rozvoj 544 milionů korun a z ministerstva zemědělství 473 milionů korun.

Na majetku státu jsou předběžně škody spočítané na 657 milionů, na majetku obcí na 579 milionů a na majetku kraje na 528 milionů. Zbylá částka zahrnuje škody soukromníků a firem.

Nejvíce peněz na opravy bude nutné nalézt při sestavování rozpočtu kraje na příští rok. Vedení kraje proto nyní hledá úspory, aby na příští rok měl kraj co největší rezervu. Vaňhová už v minulosti avizovala, že nejspíše bude třeba zastavit některé plánované investice.

Blesková povodeň zasáhla Děčínsko, Šluknovský výběžek a také část Ústecka a Litoměřicka v sobotu 7. srpna v dopoledních hodinách. Ústecký kraj proto vyhlásil v 20:00 stav nebezpečí.

Celkem bylo při povodních zaplaveno 1534 objektů, bylo zničeno 145 mostů, mostků a lávek, nastalo 22 sesuvů, bylo poškozeno 87 komunikací a železniční trať Kamenice - Jedlová.

V Hřensku se následkem povodní pohybují skalní masivy a ohrožují obyvatele i dopravu.

Nejvíce postiženými obcemi jsou Hřensko, Česká Kamenice, Srbská Kamenice, Janská, Kytlice, Chřibská, Heřmanov, Lobendava, Těchlovice a Velký Šenov, kde byly strženy i mosty, mostky a lávky. Celkem bylo vyžádáno přes Správu státních hmotných rezerv osm mostních konstrukcí pro Hřensko, Kytlice, Povrly - Lužci, Všemily, Dolní Habartice, Heřmanov a Děčín.

„I přes vyčlenění nemalých prostředků na obnovu území prostřednictvím státu, náhrad komerčních pojišťoven, mobilizace vnitřních zdrojů kraje, obcí, občanů i podnikatelských subjektů je zřejmé, že úplná obnova území je pro Ústecký kraj dlouhodobou záležitostí,“ uzavřela hejtmanka.