Vstup do o.p.s. schválila na svém posledním zasedání rada kraje; zbývá tak již pouze souhlas krajských zastupitelů. Původní zakladatelé totiž proti nejsou a vstup kraje naopak vítají.

„Ústecký kraj se dlouhodobě účastní financování nejen obecně prospěšné společnosti, ale také destinační agentury, která je její součástí. Navíc má již tradičně svého zástupce v dozorčí radě,“ zdůvodnil rozhodnutí rady mluvčí krajského úřadu Zdeněk Rytíř.

„Bylo to souznění, i když iniciativa byla spíše na straně kraje. Já ji ale vítám, protože tak získáme velmi silného partnera,“ řekl ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda. Správa patří spolu s Krásnou Lípou a základní organizací Českého svazu ochránců přírody k zakladatelům obecně prospěšné společnosti.

České Švýcarsko
– obecně prospěšná společnost byla založena v roce 2001
– zakladateli o.p.s. jsou Národní park České Švýcarsko, město Krásná Lípa a základní organizace Českého svazu ochránců přírody – Tilia
– v roce 2008 byl založen destinační fond na podporu cestovního ruchu

Souhlas se vstupem nového partnera dala již také Krásná Lípa, jejíž zastupitelstvo na svém posledním zasedání schválilo rozšíření počtu zakladatelů.
Na území Ústeckého kraje působí čtyři destinační agentury, které mají za úkol propagovat jednotlivé regiony a jsou sdruženy v rámci krajského projektu Brána do Čech. Ve třech z nich má kraj již svůj podíl. České Švýcarsko je tak jedinou destinační agenturou, na které se přímo kraj nepodílí.

„Pro lepší koordinaci a rozvoj cestovního ruchu ve všech čtyřech destinacích je nejvhodnější role Ústeckého kraje jak jednoho ze zakladatelů destinačních společností,“ dodal Rytíř.