Nemocnice v Děčíně dostane nový pavilon
Výraznou proměnou prochází nemocnice v Děčíně. Po demolici několika starých budov a hlubokých výkopech přišla na řadu také výstavba. Krajská zdravotní (KZ) za 880 milionů korun staví nový centrální příjem, operační sály nebo dvoupatrové parkoviště.
„Součástí investice je výstavba nového pavilonu emergency s expektačním pokojem, dvěma zákrokovými sálky, třemi lůžky na crash roomu a RDG – CT. Kromě toho zahrnuje také čtyři operační sály, centrální sterilizaci, osm lůžek jednotky intenzivní péče a šest lůžek ARO,“ vyjmenovala rozsah nového pavilonu mluvčí KZ Petra Roubíčková.
Hotovo by mělo být v prvních týdnech roku 2024, první pacienti by měli nový pavilon začít využívat v březnu či dubnu 2024. Budovaná přístavba je první novostavbou v areálu děčínské nemocnice od přelomu 80. a 90. let, kdy byl postavený pavilon, ve kterém dnes sídlí interna, dětské nebo neurologie.
V dostavbě areálu bude Krajská zdravotní pokračovat i v roce 2024. V prosinci zahájila stavbu pavilonu pro matku a dítě, tedy druhou etapu výrazné modernizace děčínské nemocnice.
Vylepšené operační sály v Chomutově
Na jaře 2024 má skončit velká investiční akce společnosti Krajská zdravotní v chomutovské nemocnici. Roste tam nový pavilon s urgentním příjmem, centrální operační sály, centrální sterilizace, jednotka intenzivní péče, anesteziologicko-resuscitační oddělení a administrativní zázemí. Náklady dosáhnou asi 870 milionů korun.
„Očekáváme dokončení včetně zajištění legislativního povolení užívání stavby nejpozději do konce března,“ uvedla mluvčí společnosti Petra Roubíčková.
Na Mostecku budou vyrábět Japonci folie
Japonci dokončí na podzim roku 2024 high tech továrnu v průmyslové zóně Joseph u Havraně, kde bude společnost Toppan vyrábět speciální průhledné folie určené pro obaly potravin od předních světových firem. Bude to první závod této renomované japonské společnosti v Evropě. Fabrika ji bude stát přes dvě miliardy korun.
První pozice, kterou chce firma obsadit, bude post výrobního manažera. Ten by měl nastupovat na jaře stejně jako specialista BOZP a PO. Následovat bude přijímání šéfů směn a poté provozního personálu. Firma zaměstná v nové továrně v první fázi celkem 70 až 80 lidí.
Z bývalého kláštera v Žatci bude kulturní centrum
V Žatci v roce 2024 dokončí rekonstrukci bývalého kláštera. Práce za zhruba sto milionů korun začaly na podzim roku 2021, v roce 2024 začnou prostory sloužit veřejnosti.
„Na začátku roku se doplní vybavení a zhruba v polovině roku má v historickém objektu začít fungovat jak robotické, tak i spolkové centrum,“ sdělil mediální zástupce města Tomáš Kassal.
O provoz rekonstruované památky, která zaujme novým vstupním prostorem i obnovenými historickými výmalbami, se bude starat městská organizace Chrám chmele a piva. Právě jeho prostřednictvím si spolky a organizace budou domlouvat využití kláštera.
„Například sál bude sloužit i k přednáškám, koncertům či svatbám. V každém případě se má z památky, která dlouhé roky chátrala, stát nové centrum kulturního, vzdělávacího i společenského života v Žatci,“ dodal Tomáš Kassal.
Chráněná nádražní budova v Teplicích oživne
V Teplicích se dokončuje rekonstrukce teplického vlakového nádraží. Jedna z největších nádražních budov v republice už dostala novou střechu, má obnovenou fasádu a probíhají ještě další dílčí úpravy, včetně oprav prvního nástupiště. Dokončena takto fáze oživení památkově chráněné nádražní budovy má být v roce 2024. Pak se začne s úpravami vnějších prostor.
Fotogalerie: Rekonstrukce vlakového nádraží v Teplicích, situace v pondělí 20. listopadu dopoledne.
Celý projekt, rozdělený na etapy, si vyžádá stovky milionů korun. Budova z roku 1858 je poslední z velkých památkově chráněných železničních objektů, které ještě neprošly kompletní obnovou. Cílem je vrátit objektu původní vzhled, proto si obnova vyžádala i restaurátorské práce.