Ústecký kraj dá jeden milion korun lidem a obcím na Děčínsku, které na začátku června zasáhly bleskové povodně. Dnes o tom rozhodli zastupitelé. Kraj ještě v minulém týdnu tvrdil, že pomoc neuvolní, protože nebyl vyhlášen stav nebezpečí.

Podle náměstka hejtmanky Arna Fišery je pomoc určena pro 39 postižených lidí a šest obcí. Uvedl, že úředníci do obcí vyjedou v pondělí a úterý, aby peníze lidem a radnicím dali co nejdříve. Zaplavení lidé dostanou deset nebo 15.000 korun, obce pak od 20.000 do 175.000 korun.

Petr Kubišta, starosta obce Jánská, která patří k nejhůře postiženým, řekl, že zaplavení pomoc velmi vítají. Uvedl, že průměrná škoda na jednom zaplaveném domě v obci je 150.000 korun, lidé proto peníze velmi nutně potřebují. Ocenil také pomoc hasičů okamžitě po povodni. Škody na infrastruktuře se prý s jejich pomocí podařilo odstranit během čtyř dnů.

Ústecký kraj bude muset zaplatit i škody na silnicích, které povodně výrazně poškodily. Přímé škody jsou kolem 75 milionů korun, dalších deset milionů musí kraj sehnat na projekty.