Ani další pokus přemluvit krajské zastupitele, aby vykoupili ze soukromých rukou bývalou dětskou ozdravovnu, Jetřichovicím nevyšel. Nepomohla ani podpora známého spisovatele Vladimíra Párala.

„Jetřichovice jsou nádhernou perlou severních Čech i celé naší republiky. A je teď na nás všech jim pomáhat novému rozkvětu,“ napsal v dopisu starostovi Jetřichovic Marku Kny spisovatel známý především svou tvorbou ze severu Čech.

Ani jeho slova ovšem nepřesvědčila krajské zastupitele, aby hlasovali proti doporučení rady kraje. Ta zpětný odkup bývalé ozdravovny odmítla.

„Výsledek pro nás překvapením nebyl. Ale i tak jsem jej musela poměrně dlouho rozdýchávat,“ uvedla předsedkyně Spolku pod Studencem Jitka Tůmová, která na pondělním jednání krajského zastupitelstva zastupovala jetřichovického starostu.

Podle náměstka hejtmana Martina Kliky stojí za odmítnutím záměru koupě především vysoké náklady, které by s sebou pořízení podobné budovy přineslo.

„Pokud bychom zde chtěli mít specializovanou sociální službu, tak bychom ten objekt museli kompletně přestavět. V takovém případě je lepší to vybudovat na zelené louce,“ vysvětlil postoj hejtmanství Klika.

Ze stejných důvodů opouští kraj zařízení v Milešově na Litoměřicku, kde poskytuje sociální služby. „Je to historický objekt, kde nám památkáři nedovolili udělat například evakuační výtahy. A podobné problémy jsou u všech historických domů,“ dodal Klika.

Přestože ani na druhý pokus zastánci odkupu a oživení bývalé ozdravovny před krajskými zastupiteli neuspěli, nechtějí se vzdát. Nabízejí také další možné využití rozsáhlé budovy. Doposud v něm navrhovali domov pro seniory. Nově přišli s myšlenkou zařízení pro pacienty s autoimunitním onemocněním a metabolickými poruchami.

Připravují také další jednání, které by mohlo pomoci s případným financováním koupě i následných nezbytných oprav chátrajícího domu. „Na konec září máme domluvenou schůzku s vládním zmocněnkyní Gabrielou Nekolovou,“ přiblížila další plány na záchranu chátrající budovy Tůmová.

První pacienti přijeli do jetřichovické léčebny v roce 1927, jejího otevření se zúčastnil i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Tehdy se v ní léčily chudé nemocné děti. Později byla využívána jako léčebna pro děti z oblastí, ve kterých bylo dlouhodobě špatné životní prostředí. Léčebna těžila ze své polohy uprostřed lesů Českého Švýcarska.

Bývalou ozdravovnu kraj v dobách hejtmana Jiřího Šulce jako ztrátovou prodal. Nový majitel v ní plánoval otevřít luxusní hotel. Budova k tomu svou zámeckou podobou a přiléhajícím parkem přímo vyzývá. Jenže z plánů kvůli financím a především začínající ekonomické krizi sešlo, a tak je výstavný dům na okraji Jetřichovic dvanáct let opuštěný.

Do záchrany ozdravovny se Jetřichovice pustily ve velkém. Na jaře spustily petici, jejíž archy roznesli příznivci záchrany po širokém okolí. Nakonec se podařilo za necelé dva měsíce sesbírat více než sedm tisíc podpisů, které starosta Jetřichovic Marek Kny přinesl na krajský úřad před jednáním zastupitelstva. Ale ani takové množství zastánců výkupu krajské zastupitele nepřesvědčilo.

Jetřichovická ozdravovna je již několik let v nabídce realitních kanceláří, cenu ale neuvádějí. Spekuluje se o tom, že by za ni majitel mohl chtít 30 až 35 milionů korun.

To Alexej Krenke, jednatel firmy, které dům patří, nechtěl před časem potvrdit. Řekl ale, že by budovu i s rozsáhlými okolními pozemky rádi prodali tomu, kdo pro ni najde smysluplné využití.