VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ústecký kraj domlouval malé zakázky po telefonu i mailem

Ústecký kraj - Vlna kritiky se snesla na Odbor kanceláře ředitele Krajského úřadu Ústeckého kraje. Kontrolní výbor zastupitelstva tady zjistil řadu nedostatků, když kontroloval vybrané zakázky malého rozsahu v letech 2016 a 2017.

20.8.2018
SDÍLEJ:

Krajský úřad Ústeckého kraje.Foto: DENÍK/Martin Klimeš

„Odbor zasílal výzvy k podání nabídek stejnému okruhu firem, s členy statutárních orgánů stejného jména či nově vzniklým firmám bez jakékoli reference. Některé zakázky do milionu korun se pak například zadávaly ústně, tedy telefonicky nebo posláním e-mailu, kdy se e-mail navíc nedochoval,“ vyjmenovává chyby předsedkyně kontrolního výboru a krajská zastupitelka Drahomíra Miklošová.

Kontrolní zjištění včetně následných komentářů ředitele krajského úřadu Milana Zemaníka má Deník k dispozici. Z materiálů lze vyčíst, že některé zakázky získávaly firmy, které měly malé základní jmění. Například zpevnění parkovacích ploch u budovy D krajského úřadu zajišťovala pražská firma s ukrajinským jednatelem se jměním 20 tisíc korun.

„Pokud platná právní úprava dovoluje, aby společnost s ručením omezeným měla základní jmění dokonce jen 1 korunu, nemůže ho zadavatel z řízení vyloučit jen proto, že se mu to zdá v poměru k hodnotě zakázky nedostačující,“ uvádí ředitel ve vyjádření.

ALTÁN BEZ ROZPOČTU

Další nedostatek se týká například stavby altánu pro kuřáky v 8. podlaží krajského úřadu. Tady kontrolní výbor upozorňuje, že výzva na podání cenové nabídky byla nestandardní, totiž ústní.

„Ústní výzva v tomto případě znamená telefonickou výzvu několika firem, kdy byla určeným pracovníkem gestora domluvena společná schůzka zástupců firem na staveništi, kde si místo prošli a zjistili, jaké práce bude nutno provést, a pak podle těchto informací předkládali své nabídky,“ vysvětluje ředitel.

U altánu se pak výbor pozastavuje též nad tím, že měl být zpracovaný alespoň jednoduchý rozpočet a výkaz výměr. K ničemu takovému ovšem nedošlo.

„Účastníkům schůzky byl předán jednoduchý náčrtek požadovaného altánu a dojednány další důležité informace,“ reaguje ředitel, který naopak vnímá výhody v tom, že potencionální dodavatelé viděli rozsah požadovaných prací přímo na místě. „Dotazem tak mohli reagovat na úskalí a nástrahy místa realizace, a proto mohli své nabídky předkládat v krátkém časovém úseku,“ doplňuje Zemaník.

Formou ústní výzvy byly zadány i zakázky na mytí oken na budovách A, B, C a D krajského úřadu. Ředitel vysvětlil, že v tomto případě šlo o sezvání firem e-mailem na společnou schůzku, kde si jejich zástupci zjistili bližší informace. Písemnou výzvu ovšem kontrolní výbor hledal marně. „Písemná e-mailová výzva se bohužel nedochovala,“ sdělil ředitel.

Kontrolní výbor ve své zprávě často upozorňuje taktéž na to, proč se oslovují firmy z Prahy a ne místní. Například firma z Prahy dodala 25 kusů dálničních známek pro auta krajského úřadu, ačkoli se dají běžně koupit například na benzinové pumpě. „Dálniční známky se prodávají za nominální hodnotu, nezáleží tedy na tom, kde jsou pořízeny, cena zůstává stejná,“ informoval Zemaník.

V předložených plánech práce a v zápisech za rok 2016 a 2017 je podle kontroly též evidentní, že odbor interního auditu neprovedl ani jeden audit veřejných zakázek.

„Vnitřní kontrola má celou řadu povinností ve vztahu s nakládáním s veřejnými prostředky. Za dva roky ovšem žádná kontrola z jejich strany neproběhla a nechávají to pouze na vnější kontrole, kterou provádí ministerstvo financí. To ale nemůže obsáhnout do šířky a do hloubky všechno,“ řekla Miklošová.

S tím Zemaník nesouhlasí. „Vzhledem k tomu, že veřejné zakázky každoročně kontroluje přezkum hospodaření ministerstva financí a všechny kontroly projektů zahrnují též kontrolu veřejných zakázek, není hospodárné znovu auditovat stejnou oblast,“ zmínil.

STÁLE TI SAMÍ

Písemné výzvy k podání minimálně tří nabídek úřad podle výboru opakovaně zasílal omezenému okruhu vybraných dodavatelů se sídlem v Praze, v nichž působil stejný jednatel, další jednatel se stejným příjmením a další osoby, u nichž nelze vyloučit personální propojení.

„Existující firmy se mění, společníci prodávají své podíly, firmy mění své jednatele, a jestliže v minulosti byl někdo jednatelem v jedné firmě, ale už není, není to žádným důkazem personálního propojení s firmou, kde působí jednatel stejného jména, ale jiného věku a bydliště. Jejich příbuznost nelze z veřejných zdrojů prokázat. Ale souhlasíme, že do budoucna by se v jednom výběrovém řízení neměli vyzývat dodavatelé, kde shodná jména společníků či statutárních orgánů vedou k domněnce o personálním propojení,“ hájil postup úřadu ředitel.

Předsedkyně kontrolního výboru Drahomíra Miklošová, která dříve působila jako starostka Obrnic na Mostecku, by si podle svých slov tento postup v životě nedovolila.

„Telefonicky jsem si maximálně objednala toner do tiskárny. Schválili jsme si limit, že starosta může udělat smlouvu nebo objednávku do 50 tisíc, všechno ostatní jde do rady nebo zastupitelstva. Věřím, že se krajští radní budou zabývat změnou limitů u zakázek malého rozsahu, úředníci tam mají velký prostor organizovat si zakázky sami,“ podotkla Miklošová.

„Z CIZÍHO KREV NETEČE“

Podobně mluví i primátor Teplic a krajský zastupitel Jaroslav Kubera. „Musím říct, že jsem vyjádření kontrolního výboru poslouchal jako Alenka v říši divů. U nás v Teplicích něco takového vůbec není možné, máme směrnici a všechny malé zakázky, když je to možné, se zadávají. Ústní forma vůbec nepřichází v úvahu,“ sdělil Jaroslav Kubera.

„Někteří úředníci se asi stále řídí heslem „z cizího krev neteče“ a zneužívají absenci kontroly ze strany vedení úřadu. Oceňuji, že na potřebě vyřešit tento problém se shodli zastupitelé napříč politickým spektrem,“ doplnil krajský zastupitel za ANO Petr Urbánek.

Podnět k prošetření odboru kanceláře ředitele vzešel z dílčího zápisu ministerstva financí a od náměstka Martina Kliky. „Došlo k určitým pochybením, na které jsem narazil při denní práci. Proto jsme s panem hejtmanem dali podnět kontrolnímu výboru. Rada to bude řešit v rámci svých pravomocí tak, abychom podobným věcem do budoucna předešli. Budeme o tom informovat zastupitele, případně předsedy klubů,“ připomněl náměstek Martin Klika.

Výbor navrhl provést zpřísnění a opatření ve směrnici krajského úřadu o zadávání veřejných zakázek. Za pochybení ovšem nikdo ze zaměstnanců úřadu potrestaný nebude.

„Na posledním jednání Zastupitelstva Ústeckého kraje předsedkyně kontrolního výboru konstatovala, že podle závěrů výboru nebyl porušen zákon ani směrnice, a není tedy v tuto chvíli žádný důvod, proč by měly nastat personální změny. Návrhy kontrolního výboru se bude zabývat Rada Ústeckého kraje,“ poznamenala mluvčí krajského úřadu Lucie Dosedělová.

Co na úřadu odhalil kontrolní výbor?- odbor kanceláře ředitele krajského úřadu zasílal výzvy k podání nabídek stejnému okruhu firem či nově vzniklým firmám bez jakékoli reference
- některé zakázky do milionu korun se zadávaly telefonicky nebo posláním e-mailu
- odbor neprováděl vnitřní audity

Autor: Kristián Šujan

20.8.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Potravinářství - Potravinářství Řezník, bourač 140 Kč Porážeči zvířat, bourači masa Předák porážky a zpracování kuřat. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 140 kč, mzda max. 170 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: *, Místo výkonu práce: Biopark s.r.o.,, Lipová u Šluknova, č.p. 270,, Požadavky: Pracovitost, svědomitost, spolehlivost v docházce. Schopnost manuální práce v potravinářství, (nutný zdravotní průkaz). Výkon práce v Lipové u Šluknova-kdy časově nelze úplně spoléhat na autobusové spojení. Směny probíhají v pondělí od 13-19 a v úterý od 6- 18hod od 3/2019 i středa + čtvrtek. Uvítáme jen vážné zájemce o dlouhodobou práci schopné řídit širší kolektiv a organizovat práci. Důležitý předpoklad práce s PC a logické myšlení, odolnost vůči stresu a časová flexibilita., Kontakt: e-mailem. Pracoviště: Biopark s.r.o., 407 81 Lipová u Šluknova. Informace: Dagmar Rezlerová, . Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 25 000 Kč Technici projektanti, konstruktéři v ostatních průmyslových oborech Konstruktér designer junior/senior - vojenská technika. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 65000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Děčín, Nástup možný ihned., , Hledáme loajálního kolegu do našeho konstrukčního a vývojového týmu, který by se chtěl podílet na důležitých projektech obrany - na vývoji, výrobě a dodávkách textilních kopií těžké vojenské techniky pro pozemní a vzdušné síly Armády ČR a NATO. Zaučení bude probíhat v Děčíně., Požadujeme znalost Rhino 3D, nebo alespoň podobného modelování. Vhodné i pro absolventy. , Nabízíme možnost ubytování, příspěvek na dopravu nebo automobil, služební telefon. Zajímavé projektové bonusy., , Kontakt: Ing. Vojtěch Fresser, tel. 735 856 048, e-mail: hr@inflatech.cz. Pracoviště: Inflatech s.r.o. - 01 (sídlo), 405 02 Děčín 2. Informace: Vojtěch Fresser, . Výroba - Výroba Tiskaři 21 000 Kč Pracovníci polygrafie Operátor výroby tiskových forem. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Jedná se o zajímavou manuální práci v čistém, teplém prostředí. Nabízíme nezávaznou prohlídku pracoviště, kde se může uchazeč seznámit s prací, dotazovat se atd.. Schůzku si prosím domluvte s panem Bešťákem, vedoucím pobočky, telefonní číslo 725 161 424. Pracoviště: Panflex, s.r.o. tovární 424, boletice nad labem 407 11, Tovární, č.p. 424, 407 11 Děčín 9. Informace: Běšťák, +420 725 161 424. Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 15 710 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchařka ve školní jídelně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15710 kč, mzda max. 18240 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *, Místo výkonu práce: Školní jídelna Lipová., Požadavky:, Samostatnost při přípravě pokrmů, zodpovědnost, spolehlivost., Předpokládaný nástup do pracovního poměru: nástup možno upravit dle dohody., Nabízíme: Zaměstnání ve státní sféře, práci ve stabilním kolektivu, v případě spokojenosti s pracovními výsledky - dobré finanční ohodnocení v oblasti nenárokových složek, Pozn.: bližší informace je možné získat na tel.: 777 707 197 - vedoucí Školní jídelny Ivana Šulcová.. Pracoviště: Dětský domov a školní jídelna, lipová u šluknova 417, příspěvková organizace, 407 81 Lipová u Šluknova. Informace: Ivana Šulcová, +420 777 707 197.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 12.–13. listopadu 2018

Další drama na přejezdu a návštěva ze Slovenska na odstřel: zhlédněte videa dne

Nové infocentrum zaujme moderním designem. Nabízí i regionální produkty.
22

Děčínské infocentrum skončilo v krajské soutěži na druhém místě

Naši prvňáci: Ve středu se představí prvňáčci ze ZŠ Jalůvčí

Děčínsko - Ve středu 14. listopadu pokračuje druhý ročník unikátního projektu Deníku s názvem Naši prvňáci. V následujících týdnech až do konce prvního pololetí v lednu naleznete pravidelně každou středu v tištěném vydání Děčínského deníku fotografie prvňáků ze škol na Děčínsku.

AKTUALIZOVÁNO

Zoo v Děčíně přišla o posledního grizzlyho. Medvědice Helga zemřela

Děčín - Děčínská zoo smutní. Přišla totiž o posledního medvěda. Helga, poslední samice medvěda hnědého grizzly v České republice, uhynula ve věku 36 let. Následovala tak medvěda Siegfrieda, který uhynul před půl rokem.

Ve Hřensku vyznačili pásmo zákazu rybolovu kvůli lososům

Hřensko - Během nedělního odpoledne vyměřili strážci přírody a rybářská stráž za asistence poříční policie pásmo se zákazem rybolovu ve Hřensku.

FOTO: Rumburk opět pálil, Junior zabral na Střekově

Děčínsko – Předposlední podzimní kolo má za sebou fotbalová I.A třída. Ve skupině A měli naši okresní zástupci poloviční úspěšnost.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT