VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ústecký kraj domlouval malé zakázky po telefonu i mailem

Ústecký kraj - Vlna kritiky se snesla na Odbor kanceláře ředitele Krajského úřadu Ústeckého kraje. Kontrolní výbor zastupitelstva tady zjistil řadu nedostatků, když kontroloval vybrané zakázky malého rozsahu v letech 2016 a 2017.

20.8.2018
SDÍLEJ:

Krajský úřad Ústeckého kraje.Foto: DENÍK/Martin Klimeš

„Odbor zasílal výzvy k podání nabídek stejnému okruhu firem, s členy statutárních orgánů stejného jména či nově vzniklým firmám bez jakékoli reference. Některé zakázky do milionu korun se pak například zadávaly ústně, tedy telefonicky nebo posláním e-mailu, kdy se e-mail navíc nedochoval,“ vyjmenovává chyby předsedkyně kontrolního výboru a krajská zastupitelka Drahomíra Miklošová.

Kontrolní zjištění včetně následných komentářů ředitele krajského úřadu Milana Zemaníka má Deník k dispozici. Z materiálů lze vyčíst, že některé zakázky získávaly firmy, které měly malé základní jmění. Například zpevnění parkovacích ploch u budovy D krajského úřadu zajišťovala pražská firma s ukrajinským jednatelem se jměním 20 tisíc korun.

„Pokud platná právní úprava dovoluje, aby společnost s ručením omezeným měla základní jmění dokonce jen 1 korunu, nemůže ho zadavatel z řízení vyloučit jen proto, že se mu to zdá v poměru k hodnotě zakázky nedostačující,“ uvádí ředitel ve vyjádření.

ALTÁN BEZ ROZPOČTU

Další nedostatek se týká například stavby altánu pro kuřáky v 8. podlaží krajského úřadu. Tady kontrolní výbor upozorňuje, že výzva na podání cenové nabídky byla nestandardní, totiž ústní.

„Ústní výzva v tomto případě znamená telefonickou výzvu několika firem, kdy byla určeným pracovníkem gestora domluvena společná schůzka zástupců firem na staveništi, kde si místo prošli a zjistili, jaké práce bude nutno provést, a pak podle těchto informací předkládali své nabídky,“ vysvětluje ředitel.

U altánu se pak výbor pozastavuje též nad tím, že měl být zpracovaný alespoň jednoduchý rozpočet a výkaz výměr. K ničemu takovému ovšem nedošlo.

„Účastníkům schůzky byl předán jednoduchý náčrtek požadovaného altánu a dojednány další důležité informace,“ reaguje ředitel, který naopak vnímá výhody v tom, že potencionální dodavatelé viděli rozsah požadovaných prací přímo na místě. „Dotazem tak mohli reagovat na úskalí a nástrahy místa realizace, a proto mohli své nabídky předkládat v krátkém časovém úseku,“ doplňuje Zemaník.

Formou ústní výzvy byly zadány i zakázky na mytí oken na budovách A, B, C a D krajského úřadu. Ředitel vysvětlil, že v tomto případě šlo o sezvání firem e-mailem na společnou schůzku, kde si jejich zástupci zjistili bližší informace. Písemnou výzvu ovšem kontrolní výbor hledal marně. „Písemná e-mailová výzva se bohužel nedochovala,“ sdělil ředitel.

Kontrolní výbor ve své zprávě často upozorňuje taktéž na to, proč se oslovují firmy z Prahy a ne místní. Například firma z Prahy dodala 25 kusů dálničních známek pro auta krajského úřadu, ačkoli se dají běžně koupit například na benzinové pumpě. „Dálniční známky se prodávají za nominální hodnotu, nezáleží tedy na tom, kde jsou pořízeny, cena zůstává stejná,“ informoval Zemaník.

V předložených plánech práce a v zápisech za rok 2016 a 2017 je podle kontroly též evidentní, že odbor interního auditu neprovedl ani jeden audit veřejných zakázek.

„Vnitřní kontrola má celou řadu povinností ve vztahu s nakládáním s veřejnými prostředky. Za dva roky ovšem žádná kontrola z jejich strany neproběhla a nechávají to pouze na vnější kontrole, kterou provádí ministerstvo financí. To ale nemůže obsáhnout do šířky a do hloubky všechno,“ řekla Miklošová.

S tím Zemaník nesouhlasí. „Vzhledem k tomu, že veřejné zakázky každoročně kontroluje přezkum hospodaření ministerstva financí a všechny kontroly projektů zahrnují též kontrolu veřejných zakázek, není hospodárné znovu auditovat stejnou oblast,“ zmínil.

STÁLE TI SAMÍ

Písemné výzvy k podání minimálně tří nabídek úřad podle výboru opakovaně zasílal omezenému okruhu vybraných dodavatelů se sídlem v Praze, v nichž působil stejný jednatel, další jednatel se stejným příjmením a další osoby, u nichž nelze vyloučit personální propojení.

„Existující firmy se mění, společníci prodávají své podíly, firmy mění své jednatele, a jestliže v minulosti byl někdo jednatelem v jedné firmě, ale už není, není to žádným důkazem personálního propojení s firmou, kde působí jednatel stejného jména, ale jiného věku a bydliště. Jejich příbuznost nelze z veřejných zdrojů prokázat. Ale souhlasíme, že do budoucna by se v jednom výběrovém řízení neměli vyzývat dodavatelé, kde shodná jména společníků či statutárních orgánů vedou k domněnce o personálním propojení,“ hájil postup úřadu ředitel.

Předsedkyně kontrolního výboru Drahomíra Miklošová, která dříve působila jako starostka Obrnic na Mostecku, by si podle svých slov tento postup v životě nedovolila.

„Telefonicky jsem si maximálně objednala toner do tiskárny. Schválili jsme si limit, že starosta může udělat smlouvu nebo objednávku do 50 tisíc, všechno ostatní jde do rady nebo zastupitelstva. Věřím, že se krajští radní budou zabývat změnou limitů u zakázek malého rozsahu, úředníci tam mají velký prostor organizovat si zakázky sami,“ podotkla Miklošová.

„Z CIZÍHO KREV NETEČE“

Podobně mluví i primátor Teplic a krajský zastupitel Jaroslav Kubera. „Musím říct, že jsem vyjádření kontrolního výboru poslouchal jako Alenka v říši divů. U nás v Teplicích něco takového vůbec není možné, máme směrnici a všechny malé zakázky, když je to možné, se zadávají. Ústní forma vůbec nepřichází v úvahu,“ sdělil Jaroslav Kubera.

„Někteří úředníci se asi stále řídí heslem „z cizího krev neteče“ a zneužívají absenci kontroly ze strany vedení úřadu. Oceňuji, že na potřebě vyřešit tento problém se shodli zastupitelé napříč politickým spektrem,“ doplnil krajský zastupitel za ANO Petr Urbánek.

Podnět k prošetření odboru kanceláře ředitele vzešel z dílčího zápisu ministerstva financí a od náměstka Martina Kliky. „Došlo k určitým pochybením, na které jsem narazil při denní práci. Proto jsme s panem hejtmanem dali podnět kontrolnímu výboru. Rada to bude řešit v rámci svých pravomocí tak, abychom podobným věcem do budoucna předešli. Budeme o tom informovat zastupitele, případně předsedy klubů,“ připomněl náměstek Martin Klika.

Výbor navrhl provést zpřísnění a opatření ve směrnici krajského úřadu o zadávání veřejných zakázek. Za pochybení ovšem nikdo ze zaměstnanců úřadu potrestaný nebude.

„Na posledním jednání Zastupitelstva Ústeckého kraje předsedkyně kontrolního výboru konstatovala, že podle závěrů výboru nebyl porušen zákon ani směrnice, a není tedy v tuto chvíli žádný důvod, proč by měly nastat personální změny. Návrhy kontrolního výboru se bude zabývat Rada Ústeckého kraje,“ poznamenala mluvčí krajského úřadu Lucie Dosedělová.

Co na úřadu odhalil kontrolní výbor?- odbor kanceláře ředitele krajského úřadu zasílal výzvy k podání nabídek stejnému okruhu firem či nově vzniklým firmám bez jakékoli reference
- některé zakázky do milionu korun se zadávaly telefonicky nebo posláním e-mailu
- odbor neprováděl vnitřní audity

Autor: Kristián Šujan

20.8.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Potravinářství - Potravinářství Pekař 89 Kč Pekaři Dělník pekař (převážně ruční). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 89.2 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Ruská č.p. 791/43, Děčín IV-Podmokly, 405 02 Děčín 2, , Nutný je zdravotní průkaz, , Kontaktní osoba:, Kudrhalt Petr, tel.: 608200890, e-mail: info@kubo.cz. Pracoviště: Petr kudrhalt - kubo - 01: lahůdky děčan, Ruská, č.p. 791, 405 02 Děčín 2. Informace: Petr Kudrhalt, +420 608 200 890. Doprava a logistika - Doprava a logistika Logistik 16 000 Kč Operátoři dopravy a přepravy, vozoví disponenti Disponent/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: , Ústecká č.p. 1945/10, Děčín V-Rozbělesy, 405 02 Děčín 2, , Požadavky:, Obor zasilatelství, PC uživatelsky, ŘP skup. B, podmínkou NJ slovem i písmem nebo AJ slovem i písmem, praxe výhodou., , Kontakt:, Ing. Karel Záruba, tel. 602 427 03, e-mail: karel.zaruba@k-log.eu. První kontakt e-mailem., Osobní jednání na výše uvedené adrese (budova S-Centra). Pracoviště: K - log s. r. o. - 01 (sídlo), Ústecká, č.p. 1945, 405 02 Děčín 2. Informace: Karel Záruba, +420 602 427 030. Doprava a logistika - Doprava a logistika Dispečer 20 000 Kč Dopravní dispečeři Dispečer vnitrostátní a mezinárodní dopravy. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Děčín - Praha, , Požadavky:, Na pobočku logistické a dopravní společnosti Slemr Spedition s.r.o. v České Kamenici hledáme dispečera vnitrostátní a mezinárodní dopravy. Náplní práce je vytěžování vlastního vozového parku, spediční činnost a vedení agendy spojené s provozem vozidel. Práce vhodná i pro absolventy s maturitou - zaučíme. Jazykové dovednosti A případně D výhodou. Hledáme spolehlivé, zodpovědné, pracovité a učenlivé uchazeče. Práce v mladém kolektivu a v příjemném prostředí u zavedené a úspěšné dopravní společnosti., , Nabízíme: Služební telefon, stravenky, , Kontakt:, Pavel Polášek, tel. 724 096 044, e-mail: pavel.polasek@slemrspedition.com, osobní jednání možné po dohodě na adrese: Náměstí Míru č.p. 122, 407 21 Česká Kamenice. Pracoviště: Slemr spedition s.r.o. - 01 (sídlo), Náměstí Míru, č.p. 122, 407 21 Česká Kamenice. Informace: Pavel Polášek, +420 724 096 044. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 000 Kč Prodavači potravinářského zboží Prodavači masa. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Řeznictví Marini, 2. polské armády č.p. 863/6, Rumburk,, Náplní práce je prodej masa a uzenin, objednávky zboží, udržování čistoty na pracovišti, samostatné vedení prodejny., Kontakt telefonicky nebo osobně Po - Pá 8,00 - 15,00 hod.. Pracoviště: Řeznictví marini s.r.o., 2. polské armády, č.p. 863, 408 01 Rumburk. Informace: Petra Heřmanová, +420 602 370 904.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Děčínští policisté při dopravní akci vybrali na pokutách 24 500 korun

OSM BRANEK dostaly Dobkovice (červené dresy) v Chabařovicích, kde prohrály 3:8.
52

FOTO: Dobkovice uvadly, Šluknov zvládl velký šlágr

Bikrosová dráha místo odpadků a zloděj, co se s okradeným hádá: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 18. září 2018.

Národní park bude mít čtyři nové zóny

České Švýcarsko - Podle některých obcí bylo projednání nové struktury parku příliš rychlé.

Na Burčákobraní láká víno, historie i londýnský autobus

Benešov nad Ploučnicí – V sobotu 22. září čeká lidi v Benešově nad Ploučnicí Burčákobraní.

Naši prvňáci: Ve středu se představí prvňáčci ze ZŠ v České Kamenici

Děčínsko - Ve středu 19. září pokračuje druhý ročník unikátního projektu Deníku s názvem Naši prvňáci. V následujících týdnech až do konce prvního pololetí v lednu naleznete pravidelně každou středu v tištěném vydání Děčínského deníku fotografie prvňáků ze škol na Děčínsku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT