Ústecký kraj chce mít autobusy poháněné vodíkem. Odborníci zkoumají možnosti
Využití vodíkového pohonu jako čisté energie ve veřejné dopravě. To je teď velké téma pro Ústecký kraj.
Radní zaúkolovali Ústav jaderného výzkumu Řež. Tamní experti posoudí zavedení vodíkového pohonu do dopravy v kraji. „V první etapě posoudí možnosti využití bezemisní vodíkové mobility v rámci Ústeckého kraje a navrhnou další postup v případě jejího zavedení,“ přiblížila mluvčí hejtmanství Magdalena Fraňková s tím, že následně v Řeži podrobněji vyčíslí náklady dopravy na vodíkový pohon.
S vodíkovou problematikou v oblasti mobility má ÚJV Řež u nás největší zkušenosti. Disponuje potřebným odborným i technickým zázemím a už devět let provozuje první a jediný vodíkový autobus v ČR. Zakázka v ceně 380 tisíc korun sem šla jako přímé zadání. „Je to za malé peníze. Smekám, že to pro nás udělají,“ komentoval první náměstek hejtmana Martin Klika. Možnosti využití odpadního vodíku z chemiček sonduje kraj ve spolupráci s dalšími subjekty.
Klika o vodíku jednal v minulých dnech také v Šanghaji. A to s čínsko-kanadskou společností Pacific Wellfare, která staví vodíkové čerpací stanice. „Spolupráce na výstavbě čerpacích stanic může být přínosná pro ústeckou Spolchemii nebo Unipetrol, což jsou naši významní partneři v rámci vodíkové platformy,“ zmínil Klika.
Akce China International Import Expo se konala v Číně. „Na největším světovém importním veletrhu v Šanghaji byl Ústecký kraj už podruhé,“ upozornil náměstek Ústeckého kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Zdeněk Matouš. Kraj rozvíjí s Čínou spolupráci zejména v oblasti turistického ruchu. Případná kooperace při využití vodíku by byla novinkou.