Vedení Krajské zdravotní, pod kterou ústecká nemocnice spadá, o tom ale mlčí. Náměstek hejtmana Ústeckého kraje a člen představenstva Petr Fiala (ODS) na dotazy Deníku neodpověděl a odkázal na ředitele Krajské zdravotní Eduarda Reichelta. Ten však několik dní nezvedá telefon. A při zaslaní emailu na přímé otázky nereagoval. Odpověděl totiž pouze na dotazy, které s kauzou přímo nesouviseli.

K zastižení dlouhodobě není ani bývalý ředitel Masarykovy nemocnice Tomáš Indra, jenž nereaguje ani na textové zprávy. Právě Indra však spolu s bývalým finančním náměstkem Martinem Sloupem naplánovali pro letošní rok ztrátu Masarykovy nemocnice ve výši 64 milionů korun.

Navíc první jmenovaný hospodařil loni v krajském zdravotnickém zařízení se ztrátou 59 milionů. A neskončil. Naopak se stal druhým nejvyšším mužem Krajské zdravotní. Sloup odešel do VZP. Bývalý finanční náměstek však na přímé dotazy o plánované ztrátě ústecké nemocnice odpovídal vyhýbavě. „Neříkám, že jsem s panem Indrou na plánu nespolupracovali. O ztrátě nevím. Už to nechci komentovat,“ řekl pouze Martin Sloup.

Plánovaný ztrátový rozpočet se pod Poskočilo vedením podařilo vyrovnat. Mimo jiné díky patnácti milionovému prodeji pozemku v blízkosti Masarykovy nemocnice. Plánoval se i prodej vily v Herbenově ulici.

Největší krajské zdravotnické zařízení se přesto za první tři měsíce letošního roku dostalo do ztráty. Podle dokumentů, které čerpají z ekonomického systému nemocnice a jsou podepsaný vedoucí finančního úseku Zuzanou Javůrkovou, se vyšplhala na zhruba 9,2 milionů korun.

Po čtyřech měsících ještě pod Poskočilovo vedením ale dosáhla zisku 4 miliony korun. „Jsem schopen to okamžitě doložit,“ řekl Robert Poskočil. Marně. Po necelých pěti měsících v křesle ředitele ústecké nemocnice byl totiž představenstvem Krajské zdravotní odvolán. Mimo jiné o jeho konci rozhodl i Tomáš Indra.

„Důvodem odvolání byly neuspokojivé výsledky hospodaření v prvním kvartálu tohoto roku a pokračující narůstající disproporce mezi ekonomickými ukazateli, stanoveným podnikatelským plánem pro rok 2008, a skutečností,“ zdůvodnil odvolání zhruba před dvěma týdny mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

Poskočil však tvrdí, že důvody byly zřejmě jiné. Chtěl udělat změny a tak byl umlčen. Už na začátku sestavil plán nový. „Jasným cílem bylo redukovat některé náklady, především na léky a spotřební zdravotnický materiál,“ uvedl Poskočil.

Právě za léky a spotřební zdravotnický materiál totiž uhradila Masarykova nemocnice jen za první čtyři měsíce letošního roku téměř dvě stě milionů korun. A podle Poskočila k snižování cen za jeho působení v křesle ředitele nedocházelo. Přitom právě úspory v cenách za léky a spotřební zdravotní materiál byly podle hejtmanství jedny z hlavních důvodů zřízení Krajské zdravotní.

Vedení Krajské zdravotní ale tvrdí, že ceny klesají. „V prvním roce existence společnosti jsme snížili ceny léků a spotřebního zdravotnického materiálu pro celou skupinu na úroveň nejnižší v Krajské zdravotní,“ uvedl Eduard Reichelt. Nemocnici nyní povede tým, který má hospodaření vyrovnat.