Ústavní soud se bude zabývat volbami v Hřensku. Tam se před říjnovým hlasováním k pobytu přihlásilo skoro sedmdesát lidí.

VÍCE ZDE>>>

Ti pak měli odevzdat své hlasy ve prospěch pozdějšího vítěze voleb. Ty vyhrála kandidátka Soutěsky – věc veřejná, věc neprodejná, která v sedmičlenném zastupitelstvu získala tři mandáty. Druhé místo obsadila a stejný počet křesel v zastupitelstvu získala Strana za prosperitu naší obce a soutěsek.

Sedmý mandát patří ODS. Právě tamní organizace Občanské demokratické strany se proti výsledkům hřenských voleb kvůli přívalu nových voličů ohradila. ČTĚTE ZDE>>> Ústecký krajský soud ale její návrh zamítl. Stížnost se tak dostala k Ústavnímu soudu.

„Není to žádné zadostiučinění, které by nás uspokojovalo, ať už ústavní soudci přijmou jakýkoli verdikt. Myslím si jen, že je to správný krok k tomu, aby se podobné stěhování voličů do obcí neopakovalo. Mohlo by v tomhle směru padnout i průlomové rozhodnutí,“ uvedl lídr hřenské kandidátky ODS Milan Franc. vÍCE ČTĚTE ZDE>>>

Možnost opakování voleb připustil hřenský starosta Josef Černý. „Pokud vím, tak v té kauze nefiguruje jako hlavní důvod nějaké kupování hlasů, ale soud bude zkoumat především to, jestli je možné těsně před volbami zapisovat k trvalému pobytu voliče, kteří v dotyčném místě dříve nežili. Může to být jistý precedent. Pokud by Ústavní soud rozhodl o opakování voleb, bylo by to pro naši obec určitě nepříjemné. Rozhodnutí bychom se ale museli podřídit,“ poznamenal starosta Černý.

Kvůli kupčení s hlasy se Ústavní soud už začal zabývat volbami v Krupce na Teplicku. Zatím žádné rozhodnutí nepadlo.