Stále více měst se zapojuje do aukcí energií pro své obyvatele. Ti tak mohou za energie ušetřit až několik tisíc korun. Zatím posledním městem, které se přidalo, je Šluknov. Aukce probíhají také v Rumburku a v Krásné Lípě.

Společnosti pořádající aukce slibují úspory v desítkách procent oproti stávajícím cenám. Těží totiž z množství lidí, kteří se do aukce zapojí.

„Velmi krátce řečeno jde
o výběrové řízení pořádané on-line pro velký počet zákazníků s cílem získání nejlepší možné ceny. Přihlášení dodavatelé tak soutěží nikoli o jednotlivé domácnosti, ale o vše-chny domácnosti najednou," popisuje princip aukcí Aleš Jeníček z aukční společnosti.

S aukcí energií má zkušenosti i samotná šluknovská radnice. Proto se nyní rozhodla podpořit projekt, ve kte-rém mohou soutěžit lepší ceny i obyvatelé města nebo místní živnostníci a firmy.

„Město Šluknov soutěžilo ceny s výbornými výsledky. Dosáhli jsme úspory asi 20 až 40 procent, což je opravdu skvělý výsledek. Ceny vysoutěžené v tomto roce budou platit až od 1. ledna 2014," uvedla starostka Šluknova Eva Džumanová.

Nabídku k zapojení se do aukce ale mohou využít i lidé 
z okolních obcí a měst. Aukční společnost sbírá až do konce srpna podklady od klientů ze Šluknova a okolí na šluknovské radnici.

S sebou je třeba přinést fakturu za poslední roční vyúčtování a stávající platnou smlouvu  či dodatek ke smlouvě o dodávkách elektrické   energie či plynu se svým dodavatelem. Poté jsou lidé zařazeni do aukce, která tu proběhne na konci září.

Poté budou mít jednotliví klienti připravené smlouvy 
s vítězným dodavatelem. Nemusí se tak bát, že by museli převést své smlouvy na někoho jiného, jako je to například u šedých mobilních operátorů.

„Potřebná data budou předána vítěznému dodavateli, který připraví pro občany smlouvy o dodávkách a zároveň zahájí potřebné kroky 
k ukončení dodávek u současného dodavatele. Podepsané smlouvy si pak občané vyzvednou opět na městském úřadě," nastiňuje další postup Aleš Jeníček.

Podle jeho slov mohou lidé žijící v bytě 3+1 ušetřit až pět tisíc korun ročně. V případě rodinných domů vytápěných plynem nebo elektřinou jsou úspory ještě výraznější.

Minimální úspora, kterou aukční společnost garantuje, je jedenáct procent. Stejně jako v jiných městech lidé za využití jejích služeb neplatí.

Sběr podkladů pro aukci energií běžel několik týdnů 
v nedalekém Rumburku, kde se lidé dozvědí vysoutěžené ceny na přelomu srpna a září.

„Víme, že jsou lidé i firmy
v nelehké ekonomické situaci. Proto jsme jim chtěli umož-nit ušetřit na energiích," řekl místostarosta Rumburku Darek Šváb.

O podobném nápadu uvažují i v Benešově nad Ploučnicí.

„Určitě je to zajímavý počin. V rámci Výboru pro rozvoj tento nápad diskutujeme 
a pozitivní reakce byla i od zástupců firem působících ve městě ve smyslu se k aktivitě připojit. Tento týden máme zastupitelstvo, kde bych chtěl předložit určitý návrh postupu v této věci tak, abychom mohli na podzim soutěžit," říká předseda Výboru pro rozvoj města Benešov nad Ploučnicí a tamní zastupitel Filip Ušák.