Do velkého úklidu sklepů a půd se lidé v Děčíně mohou pustit i díky tomu, že se během letošní mírné zimy podařilo městské kase ušetřit.  
„Vzhledem k tomu, že byla příznivá zima, tak jsme se rozhodli znovu uskutečnit akci Čisté město. Pro občany je to výhodné v tom, že mohou na předem určená místa odkládat odpad,“ uvedl primátor František Pelant.

Město k tomu vede také snaha snížit počet černých skládek, jejichž počet se během poslední doby značně zvýšil; jen loni město stála jejich likvidace přibližně 770 tisíc korun. Přitom o dva roky dříve to bylo necelých 300 tisíc korun. Čisté město pak vyjde přibližně na jeden milion korun.

Během akce, kterou magistrát naplánoval na duben a květen, bude možné přinést k velkokapacitním kontejnerům například starý nábytek, koberce nebo i nebezpečný odpad jako jsou například plechovky od barev.

„Nebude ale možné do kontejnerů odkládat stavební suť, střešní krytinu nebo bioodpad,“ doplnil primátor.

Podle jeho slov také není Čisté město určené pro podnikatele či firmy.

„Ty mají svůj vlastní režim odpadového hospodářství. Čisté město je určeno výhradně pro odvoz odpadů z domácností,“ dodal.

Kontejnery na odpad by měly být po městě rozmístěny koncem měsíce dubna v době od 14 do 18 hodin. Akce Čisté město probíhá ve spolupráci s Technickými službami, které na jednotlivá stanoviště přistaví velkokapacitní kontejnery nebo vozidla svážející směsný odpad.

Kromě toho začne také velký generální úklid města po zimě. Od pondělí 2. dubna a potrvá několik týdnů.

„V dubnu začne čištění města, které zbaví ulice prachu a nečistot po zimě. Tradiční blokové čištění, na které jsou obyvatelé města již několik let zvyklí, letos nebude. Zimní údržba totiž díky mírnější zimě nevyžadovala inertní posypy a ulice a chodníky nejsou tedy potřeba blokově oplachovat,“ říká mluvčí magistrátu Markéta Lakomá.

O čištění jednotlivých ulic budou s nejméně týdenním předstihem dopravní značky. V některých ulicích se už značky upozorňující na čištění objevují.

Obě akce, tedy svoz odpadu od obyvatel  i úklid ulic by měly skončit nejpozději do začátku květnových městských slavností.