Velké stěhování čeká úředníky šluknovské radnice. Po náročné opravě by se měli přibližně za měsíc vrátit zpátky do budovy městského úřadu na náměstí.

Poprvé se úředníci stěhovali na jaře minulého roku, kdy kompletní oprava radnice začala. Nyní je čeká opačná cesta. „Stěhování by mělo začít na konci září, nejpozději v polovině října. Přesný termín záleží na tom, jak rychle získáme kolaudační rozhodnutí. Vydrželi jsme už jedno stěhování, zvládneme i druhé,“ uvedla starostka Šluknova Eva Džumanová. „Po stavební stránce je radnice už hotová,“ doplnila Džumanová.

Přestěhovat se bude muset necelých 50 zaměstnanců, kteří jsou od loňského března v náhradních prostorách, například v okrajové městské části Království.

Stěhovat se budou nejen zaměstnanci a jejich kanceláře, ale také například rozsáhlé archivy spisů. Na Šluknovské čekají také některé novinky. „Po přestěhování radnice budou z důvodů obměny telefonní ústředny fungovat na radnici nová telefonní čísla,“ předeslala tajemnice šluknovského úřadu Ivana Lukešová.

Přesné termíny stěhování i nová telefonní čísla radnice zveřejní na svých webových stránkách. „Plánujeme také uspořádat v opravené radnici den otevřených dveří včetně prohlídek,“ doplnila Ivana Lukešová.

Opravu radnice chystalo vedení města delší dobu. Dům byl totiž ve velmi špatném stavu. Za 200 let, co objekt stojí, byla právě dokončená oprava první větší investicí. Z původní budovy zůstaly jen obvodové zdi, vše ostatní bylo nutné vybourat a znovu postavit.

Bylo nutné vyměnit rozvody i odpady. Muselo se také postavit 80 procent nových stropů, protože trámy byly uhnilé.

Radikálnosti oprav jedné z hlavních dominant šluknovského náměstí odpovídá i cena. Za rok a půl trvající opravy město zaplatilo 32 milionů korun, téměř celá částka šla z jeho rozpočtu.

„Jediná dotace, kterou jsme získali, byla určena na bezbariérovost úřadu. Na tu jsme čerpali dva miliony korun,“ doplnila Eva Džumanová.

Pro Šluknov to v posledních letech nebyla jediná velká investice, do které se pustil. Opravil například celé náměstí, které je nově vydlážděné, dostalo se i na výsadbu nové zeleně. Přibylo zde také parkovacích míst, nově jsou tu totiž šikmá stání. Rekonstrukce rozdělená do dvou etap stála šluknovskou radnici 19 milionů korun.

Šluknov už nyní připravuje další velké opravy. Na bývalou sokolovnu si nechává zpracovat projektovou dokumentaci, stejně je na tom kino.

Dlouhodobým bolákem je pak bývalá historická sladovna. I na ni si město nechává zpracovat dokumentaci. Na poslední části pivovaru, která ve městě zůstala, ale začala radnice pracovat už dříve. Bylo například nutné zajistit klenby, kterým hrozilo zřícení. Město také nechalo sladovnu provizorně zastřešit, aby tolik nechátrala.