Třicetiletá praxe, kapitánský patent na Labe i znalost německého jazyka jsou dvaapadesátiletému šífákovi Františkovi z Děčína k ničemu. Práci na lodi už skoro dva roky nemůže sehnat.

„Neustále něco hledám. Odeslal jsem svůj životopis do nepočítaně pracovních agentur a firem. Ozvalo se jich jen pár, ale nakonec jsme se stejně nedohodli. Pracovní agentury si totiž strhávají za zprostředkování práce nehorázné peníze,“ postěžoval si František.

Za pravdu mu dal ředitel děčínského Úřadu práce Jiří Král. „Mnohé pracovní agentury doopravdy berou za zprostředkování práce mnohdy až neuvěřitelné částky. Proto bychom rádi šífákům pomohli. Je to profese specifická pro náš kraj a o české lodníky, kapitány i strojníky je v zahraničí velký zájem,“ uvedl Král. V současné době pracuje v zahraničí okolo čtyř tisíc šífáků, většina jich je právě z Děčínska. V době nedávno minulé měla Československá plavba labská a.s. okolo čtyř tisíc zaměstnanců, nyní jich má jen čtyři sta.

Úřad nabídne jen kontakt

Úřad práce v současné době může nabídnout pouze kontakt na pracovní agentury. „Rádi bychom navázali spolupráci s úřady práce v zahraničí, a to hlavně v Německu a Holandsku. Ale zatím nám na zpracovávání informací ze zahraničí chybí peníze i lidé. Je to velmi časově náročná práce,“ vysvětlil Král. Poptávka po českých lodnících prý přichází především z Německa.

Zahraniční úřady práce musí, stejně jako český, nabídnout volné pracovní místo svým obyvatelům. Teprve pokud se ho nepodaří obsadit, mohou ho nabízet i sousedním státům.

Ministerstvo se podnětem zabývá

„Víme, že volná místa jsou, ale nedokážeme poskytnou zájemci přesné informace. To bychom rádi změnili. Touto problematikou se zabýváme už více než jeden rok,“ upřesnil Král. Dodal, že informace o volných pracovních místech pro české lodníky by zprostředkovávali pro celou republiku.

Něco takového bych určitě přivítal. Nemusel bych se obávat, že opět naletím nějaké pracovní agentuře,“ ukončil kapitán František.
„Ministerstvo práce a sociálních věcí se podnětem Úřadu práce v Děčíně zabývá. Obecně platí, že respektovat zákon musí každý, odlišnosti jsou možné v případě, že je legislativa umožňuje, a to je i tento případ,“ uvedla mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová. Dodala, že případné navýšení počtu pracovníků a peněz, je vždy otázkou konkrétních možností státního rozpočtu.