Na zavřené dveře mohou brzy narazit klienti děčínské pobočky úřadu práce navštěvující budovu polikliniky. Z té totiž po lékařích postupně mizí i státní úředníci. Vyhání je blížící se rekonstrukce rozsáhlé budovy.

Jako první se již na začátku února přestěhoval referát podpor v nezaměstnanosti, který je nyní v budově úřadu práce v Hudečkově ulici.

Od poloviny března si pak budou muset zvyknout na nové místo lidé využívající státní sociální podpory. Ti doposud chodili také do polikliniky, nově to bude do hlavní budovy úřadu v Anenské ulici. Do té přitom musí již nyní dorazit všichni klienti, kteří přijdou na úřad poprvé 
a chtějí se zaregistrovat.

Že by ale nastala podobná situace jako na začátku roku 
v Mostě, kde musela na pořádek ve velmi stísněných prostorách dohlížet státní i městská policie, se krajský ředitel úřadu práce nebojí. A to 
i přesto, že hlavní budova má jen poměrně malé prostory pro čekání klientů.

„Snažíme se lidem vysvětlovat, že si mohou žádat i v průběhu měsíce a my následně peníze průběžně proplácíme. V Mostě to bylo částečně způsobené tím, že majitelé domů tlačí na své nájemce, aby platili hned na začátku měsíce," říká Radim Gabriel.

Rekonstrukce polikliniky by měla začít letos v červnu
a hotovo by mělo být na konci roku 2016. Po dokončení rozsáhlých oprav se pak sestěhují všichni úředníci z děčínské pobočky úřadu práce právě do polikliniky. Podle Gabriela se díky sestěhování do jedné budovy podaří ušetřit nemalé peníze.

„O budovu bývalé spořitelny na Komenského náměstí 
a sousední dům v Hudečkově ulici již projevily zájem jiné státní organizace," říká Petra Chaloupková, která je pověřena řízením děčínského pracoviště úřadu práce.

Stěhovat se budou také další oddělení. Oddělení trhu práce bude nově od 7. dubna 
v Lázeňské ulici v budově bývalého školského úřadu. Lidé využívající dávky pro zdravotně postižené pak budou chodit do Hudečkovy ulice.

Kromě úřadu práce by se po skončení rekonstrukce měla do polikliniky přestěhovat také okresní správa sociálního zabezpečení.

Kromě lidí z úřadu práce se ale museli z polikliniky odstěhovat také lékaři, ti našli většinou azyl v budově, kterou dříve prakticky celou zabírala ČSPL. Další pak budou mít své ordinace v budově VZP v Myslbekově ulici.

A právě stěhování lékařů vyvolalo mezi lidmi největší vlnu nevole. V poliklinice, která sloužila zdravotnictví téměř 80 let, totiž měli pohromadě prakticky všechny odbornosti. Nyní budou muset například od chirurga z ordinací v ulici Karla Čapka jít na rentgen do nemocnice nebo právě do budovy Všeobecné zdravotní pojišťovny. V centru města je navíc poměrně velký problém s parkováním.

Právě kvůli zachování zdravotnické péče na jednom místě se Děčín dlouhodobě snažil získat polikliniku do svého majetku, ale bezúspěšně. Stát o možném převodu nechtěl ani slyšet.