Od svých třiadvaceti let mívá Petr Novotný z Děčína prázdninový program jasný. Část léta totiž prožívá na dětském táboře. Za uplynulých více než dvacet let tam dělal vedoucího oddílu, zdravotníka i hlavního vedoucího.

„V poslední době mám na starosti především provozní zajištění táborového dění. Je to spíš takový technický servis bez přímé práce s dětmi. Ale samozřejmě ten pocit zodpovědnosti, aby se nikomu z mladých táborníků nic nestalo, v člověku přežívá,“ svěřuje se muž, pro kterého je starostlivost o druhé i profesní záležitostí. Šéfuje oddělení péče o seniory a zdravotně postižené na děčínském magistrátu.

„V rámci běžných pracovních povinností se přece jen starám o jiné skupiny lidí. Takže prožít část léta mezi dětmi je takovou vítanou změnou,“ dodává Petr Novotný. Vezme s sebou i oba syny, mladšímu je sedm a staršímu jedenáct let. Na letní tábory jezdila i manželka, která ale zrovna letos nemá dovolenou.
Letní tábor pořádá organizace Pionýr a rozkládá se nedaleko Velkého Šenova. Je to místo, kde se obejdou bez elektřiny i dalších civilizačních vymožeností.
„Některé děti jsou z toho sice tak dva tři dny trošku vyjukané, ale pak si přivyknou a poznají, že život uprostřed přírody má své kouzlo. Vědí, že nebude oheň, když si neseženou a nepřipraví dříví. No a právě při jeho řezání nebo štípání tu a tam dojde k nějakému šrámu. Nebývají to ale nikterak vážné úrazy,“ říká zkušený táborník.

Během prázdnin se na táboře u Velkého Šenova ve čtyřech turnusech vystřídá na dvě stě dětí a dospělých. O každý oddíl se starají vždy dva vedoucí.
„Je to taková pojistka, abychom měli malé táborníky neustále pod dohledem“ tvrdí Novotný. Je samozřejmě také důležité, aby děti věděly, že pro každého z nich platí jistá pravidla, co si mohou dovolit, co se dá tolerovat a co už je za hranicí jakési benevolence. „Myslím, že pak to funguje docela bezvadně a s vážnějšími zraněními jsem se za celou dobu skutečně na táboře nesetkal,“ říká Petr Novotný.