Přes dvě stovky nelegálních migrantů zadržela od začátku roku policie v Ústeckém kraji. Nejčastěji šlo o Syřany, Afghánce a Iráčany, tedy obyvatele zemí postižených válečným konfliktem.
„Doposud jsme letos zadrželi 241 běženců, loni to bylo do konce července 12 lidí," uvedla policejní mluvčí Šárka Poláčková.

Celkem policie zadržela 
v celé České republice za prvních šest měsíců více než tři tisíce běženců. Oproti loňskému roku se jedná o padesátiprocentní nárůst. Za prvních šest měsíců roku 2014 jich bylo 2 028.

Jednou z nejoblíbenějších cest do západní Evropy je železniční trať vedoucí z Ústí nad Labem přes Děčín do Německa. Po té v pravidelných intervalech jezdí mezinárodní vlaky, některé z nich jezdí 
i z hlavního maďarského města Budapešti. Právě Maďarsko se v současné době potýká 
s velkou vlnou uprchlíků.

„Ve vlacích jsme zadrželi od začátku letošního roku 96 lidí," upřesňuje čísla týkající se Děčínska mluvčí Šárka Poláčková.

Kolik z téměř stovky běženců bylo zadrženo již v Ústí nad Labem a kolik až v Děčíně ale podle Poláčkové není možné říct. Právě na migranty se policie zaměřila během úterní speciální akce. Policisté od brzkého rána kontrolovali silnice prvních a nižších tříd, které vedou do Německa. Důkladně prohlíželi dodávky
a nákladní vozy.

„Zatím jsme žádného migranta neobjevili," hlásil dopoledne ředitel krajské dopravní policie Jiří Ušák. Stanovišť bylo několik v celém Ústeckém kraji, policisté je průběžně měnili.

Právě silnice vedoucí poblíž D8 se stávají pro migranty důležitými. Policie chce proto trasy odhalit.

„Máme určité indicie o tom, že se osoby nepřepravují pouze po železnici, ale samozřejmě také po silnicích. A máme také poznatky o tom, že to nejsou pouze hlavní tahy. Naše činnost směřuje k tomu vytipovat si, využít poznatku, zjistit, kde ty kanály jsou, a případně, pokud možno, ty osoby zajistit," řekl Ušák.

Jediným nelegálním migrantem, kterého policie v úterý dopoledne v Ústeckém kraji odhalila, je Bangladéšan, který cestoval mezinárodním vlakem z Budapešti do Berlína.

„Byl převezen na služebnu cizinecké policie a zjišťujeme, zda nepožádal v některé ze zemí schengenského prostoru 
o azyl," řekla krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková.

Právě to, zda zadržený člověk již v některé ze zemí schengenského prostoru požádal o azyl, je rozhodující pro to, jak s ním české úřady naloží dále. Pokud se podaří zjistit, že již dříve o azyl požádal, je umístěn do speciálního utečeneckého zařízení. To nejbližší je v Jezové u Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku. Do těchto zařízení putují také běženci zadržení 
v Německu, kteří se do sousední země dostali z České republiky.

Pokud se jedná o běžence bez azylu, dostanou určitou časovou lhůtu k opuštění České republiky. Děti a mladiství pak končí ve specializovaných zařízeních. Na Děčínsku je to výchovný ústav v Boleticích. Mnohdy se ale stane, že se za děti vydávají i lidé mnohem starší. Ověřit jejich skutečný věk ale mohou pouze odborníci, tito lidé totiž nemají žádné doklady totožnosti. Před časem se tak za sedmnáctileté vydávali lidé ve skutečnosti o dvacet let starší.

Policie proto spolupracuje 
s nemocnicemi, které provádějí rentgeny kostí, ze kterých je skutečný věk možné zjistit.

Cizinci necestují jen vlaky
a mezinárodními linkovými autobusy, přibývá i převáděčů. Naposledy minulý týden převážel muž z Mostu 21 Afghánců, s dodávkou ale havaroval. Migranty ale často do Německa převážejí i cizinci.

„Převaděčství se vrací, protože je to docela lukrativní obchod," řekl Daniel Franc z cizinecké policie.

Například z dodávky na Lounsku se za mladistvé označilo osm mužů. Pod 18 let bylo ale podle Daniela France jen dvěma z nich.

Běženci velmi často cestují na padělané doklady. Na konci července tak cizinecká policie zadržela při cestě vlakem 
z Ústí nad Labem do Děčína běžence s falešným dánským pasem. Do Německa tak tento muž již nedorazil, z vlaku putoval rovnou na policejní služebnu. Spolu s ním dalších pět lidí, kteří se na území České republiky pohybovali bez potřebných dokumentů.

ČÍSLO DNE: 241Celkem 241 běženců zadržela policie od začátku letošního roku do včerejšího poledne. Meziročně se jedná o dvacetinásobný nárůst. Během prvních sedmi měsíců loňského roku totiž policie zadržela pouhých dvanáct běženců. 
Ti v současné době nejčastěji využívají trasu po dálnici D8 a po železnici vedoucí do sousedního Německa.