Nečekaně dobře se vyvíjela nezaměstnanost na Děčínsku v únoru. Oproti předpokladům totiž poklesla. Během pouhého měsíce ubylo na Děčínsku 170 nezaměstnaných lidí.

Oproti lednu klesla nezaměstnanost v okrese Děčín
o dvě desetiny procenta, dosáhla tak 9,5 procenta. Podobný pokles zaznamenaly všechny okresy Ústeckého kraje. 
V tom za měsíc ubylo 856 nezaměstnaných, celkem jich bylo 61 284.

„Nezaměstnanost v Ústeckém kraji tak navzdory očekávání mírně klesla a lze předpokládat, že v průběhu blížících se jarních měsíců bude tento klesající trend pokračovat. Jedná se o každoročně opakující se jev, kdy po skončení zimního období dochází 
k poklesu počtu evidovaných uchazečů i podílu nezaměstnaných," uvedl analytik úřadu práce Michal Tuček.

Podíl nezaměstnaných se snížil ve všech sedmi okresech, z nichž ve třech je vyšší než 11 procent, další tři se vejdou do rozmezí devět až 11 procent a pouze okres Teplice má míru nezaměstnanosti pod hranicí devíti procent, a to 8,9 procenta.

Nejlepší čísla za posledních šest let

Pro Děčínsko jsou letošní únorové výsledky nejlepší za posledních šest let. V únoru totiž zpravidla ještě nezačínají sezónní práce. Pod deset tisíc nezaměstnaných bylo v únoru na Děčínsku naposledy v roce 2009, kdy jich bylo v evidenci úřadu práce 9 504.

V následujících měsících již ale naplno udeřila ekonomická krize a lidí na úřadech práce začalo přibývat po stovkách. Nejhorší byla situace hned v následujícím roce, kdy bylo v únoru 11 287 nezaměstnaných.

O rok později sice bylo již
v únoru o něco méně nezaměstnaných, ale výrazné zlepšení ekonomiky se projevilo až v loňském roce. V meziročním srovnání totiž bylo letos v únoru o 952 nezaměstnaných méně než loni. Podíl nezaměstnaných tak byl loni větší o 1,2 procentního bodu a dosáhl 11,7 procenta. Na podobné úrovni byl počet nezaměstnaných také v roce 2013, kdy bylo v únoru bez práce 10 658 lidí.

Podle analytiků jsou důvodem nižší nezaměstnanosti především klimatické podmínky spolu s dobrým výkonem ekonomiky.

Do karet hrálo 
v zimě teplé počasí

„Zima obvykle přináší vyšší nezaměstnanost, přičemž nepříznivé sezonní vlivy jsou zhruba stejně velké v lednu 
i únoru. Průběh letošní zimy je ovšem mírný. Díky tomu klesla stavební aktivita v zimních měsících méně než obvykle," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

To se projevilo také na výrazně vyšším počtu lidí, kteří nastoupili v průběhu února do práce.

„Do zaměstnání jich v únoru nastoupilo 3 281, to je o 196 více než v předchozím měsíci 
a o 624 více než ve stejném měsíci minulého roku, 841 uchazečů o zaměstnání bylo umístěno prostřednictvím ÚP ČR," přibližuje únorová čísla Michal Tuček.

Právě na Teplicku, kde je v kraji nejnižší nezaměstnanost, se daří nejlépe na severu Čech z hlediska zaměstnanosti. Na jedno volné pracovní místo připadá v lázeňském městě a jeho okolí zhruba devět uchazečů. Na Chomutovsku je poměr téměř 26 uchazečů na jedno místo.

Nezaměstnaní z Teplicka si mohou vybrat z 888 nabídek 
a obyvatelé Chomutovska, kteří jsou bez práce, pouze 
z 382 nabídek úřadu.