Jednou z čerstvě uzavřených je ta, která byla na Ústecké ulici. „Tajemství pronajatého pokoje bylo prozrazeno. V rámci toho prozrazení zavíráme únikovou hru,“ napsali v úterý na své webové stránky provozovatelé hry Escape Děčín. Tajemství pokoje pravděpodobně odhalila nedávná kontrola hasičů, případně úředníků, kteří se zaměřovali na bezpečnost podobných her.

„V Děčíně jsme zkontrolovali dvě takové hry a v obou případech byly totožné problémy. Neměly například požárně bezpečnostní řešení stavby,“ řekla vedoucí oddělení stavební prevence a kontrolní činnosti krajského ředitelství hasičů Ladislava Moravcová. Kontroly, které se konaly v celé ČR, proběhly jako reakce na tragický požár ze 4. ledna v polském Koszalinu, kde se v herní místnosti udusilo pět dívek.

Jak se podařilo Deníku zjistit, ani jedna z trojice děčínských únikových her neměla zrekolaudované prostory. To znamená, že stavební úřad neschválil jejich užívání pro provozování escape her, které tak fungují či fungovaly načerno. Při rekolaudaci se hledí například na to, zda pro daný účel splňují všechny bezpečnostní předpisy a zda jsou vůbec vhodné pro takový druh užívání.

Podle informací Deníku vyrazí na kontroly přímo do jednotlivých heren i pracovníci děčínského stavebního úřadu. Pokud se pochybení potvrdí, může to provozovatele či majitele domů stát na pokutách nemalé peníze.

„Pokud stavební úřad při kontrolní prohlídce zjistí, že je stavba užívána v rozporu s účelem vymezeným v kolaudačním rozhodnutí, v kolaudačním souhlasu nebo v oznámení o užívání stavby, nebo s účelem vymezeným povolením stavby, nevyžaduje-li stavba kolaudaci, nebo takové užívání umožní jiné osobě, lze za přestupek uložit pokutu do výše 500 tisíc korun,“ uvedl mluvčí děčínského magistrátu Luděk Stínil.

Další z oblíbených „únikovek“ byla v Podmoklech na Teplické ulici naproti městskému divadlu. Ještě na počátku tohoto týdne si zde bylo možné rezervovat termíny, stejně jako jinde se ceny pohybovaly okolo tisícovky. V úterý dopoledne už internetové stránky dostupné nebyly.

„My jako jediní vše máme. Máme asi půl roku na magistrátu nějaké papíry, na jejichž vyřízení čekáme. Pak bude vše komplet,“ řekla žena, která se ozvala na kontaktním telefonu Master Escape a představila se jako žena majitele Lukáše Pudila. Tato úniková hra jako jediná ze všech tří v Děčíně na svých webových stránkách uvedla, kdo je jejím provozovatelem.