Do zahrady pachatel vlezl po zavírací době. Ohradník měl poničit úmyslně.

Zoologická zahrada po úniku opic ohlásila v úterý ráno na své facebookové stránce dočasné uzavření areálu. V devět hodin dopoledne bylo na svobodě ještě sedm z devíti opic. Je nutné opravit poničený ohradník a dostat opice zpět do výběhu.

Zoo varovala, aby se lidé nesnažili primáty neodborně odchytit. "V případě, že byste opice zahlédli, nepokoušejte se je v žádném případě sami chytat a informujte nás urychleně o místě výskytu na tel. č. 603 249 680 nebo 605 866686," informují zástupci zoo. Zároveň zoo žádá pejskaře, aby nechodili venčit psy do prostoru Pastýřské stěny. "Nebezpečí hrozí jak psům, tak i opicím, pokud by se je psi rozhodli pronásledovat. Zároveň žádáme, aby lidé nejméně dnes obecně omezili procházky na Pastýřské stěně," uvedla mluvčí zoologické zahrady Alena Houšková. 

V úterý v podvečer se stále zatím nepodařilo makaky chytit. Zoo přijala jedno oznámení o výskytu opice zhruba 300 metrů od zoo, což potvrdilo, že by se měly zdržovat stále na stejném místě. "V zoo zůstávají v pohotovosti chovatelé a v 19 hodin nastupuje noční hlídač," doplnila Houšková.

Mládě makaka chocholatého v děčínské zoo.
V děčínské zoo se narodilo mládě makaka chocholatého. Je to sameček

Nezvaného návštěvníka, který má svobodu opic nejspíše na svědomí, zadržely hlídky strážníků, od kterých si je převzala Policie ČR. Kromě do zoologické zahrady vlezl také do areálu "Nebíčko" na Pastýřské stěně. 

„K vypátrání podezřelé osoby došlo ze strany městských strážníků v prostoru u nedalekého objektu restaurace na Pastýřské stěně, a to na základě upozornění policisty PČR v civilu, který byl na místě vyhlídky přítomen ve svém volnu a všiml si osoby, která se pohybovala v prostoru lešení u objektu,“ uvedla děčínská policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Dotyčný po zadržení skončil v policejní cele. Měl pozitivní test na drogy. Do zoologické zahrady se pravděpodobně dostal hlavní bránou, na které vyhákl zámek. Jeho následnou cestu zoologickou zahradou se zaznamenat nepodařilo, protože v pondělí večer byli v zahradě technici mající na starost údržbu kamerového systému a ten tak byl mimo provoz. Po několika minutách došel až k výběhu makaků.

Podle informací Deníku si muž chtěl potřást s opicemi rukou. Při natahování se do výběhu dostal ale ránu od elektrického ohradníku, což jej rozlítilo a on skopnul další patra ohradníku. Tím otevřel makakům cestu ke svobodě, kterou primáti téměř okamžitě využili. 

V Březinách se srazil liberecký rychlík s osobním autem.
FOTO, VIDEO: V Březinách se srazil vlak s autem, pro zraněného letěl vrtulník

Opice se nedostaly ze svého výběhu v zoo poprvé. Předloni v červnu utekl makak Yaki. Pracovníci zoo ve spolupráci s volajícími mapovali jeho pohyb, chytit se jej podařilo v dílně na Teplické ulici.