Legendární věštkyně, která dosáhla své největší slávy zásluhou televizních ezoterických pořadů, nebylo možné v ulicích Děčína přehlédnout. Také ji velká část obyvatel města znala, alespoň z televize. Její dnes už nesmrtelná hláška „Vidím velký špatný“ zlidověla a lidé ji používají naprosto běžně nejen ve virtuálním, ale i reálném světě. Byla velkou hvězdou serveru Youtube; videa, ve kterých Jolanda účinkuje, mají stovky tisíc až miliony zhlédnutí. Poslední měsíce ji ale sužovaly zdravotní problémy.

„Maminka umřela už včera. Teď jsem v její kanceláři a řeším tu nějaké věci. Kdy bude pohřeb a jak to bude dál,“ řekl v sobotu její syn David pro server Extra.cz, který na její úmrtí upozornil jako první.

Bojovala s vážnou nemocí

Podlé médií se delší dobu léčila s vážnou nemocí, zemřít měla na zápal plic, které její oslabené tělo už nezvládlo. Zprávu o onemocnění přinesla několik dní před její smrtí některá média, podle nichž o ni měli její blízcí obavu. „Bohužel je Jolanda vážně nemocná. Už vám nic neřekne a nejspíš ani v budoucnu. Máme o ni starost,“ popsala Šípu zdravotní stav paní, která jeho redaktorce zvedla telefon.

Naposledy se Jolanda, která pocházela z Českých Budějovic, objevila na televizních obrazovkách loni v létě. Tehdy si ji do svého pořadu Jaroslav Soukup Live pozval majitel Televize Barrandov, na které se účastnila debaty věštců. Tehdy ještě působila jako plná života. Právě na této soukromé televizi roky působila a vešla v širokou známost.

Zpráva o Jolandině smrti oblétla během víkendu všechny sociální sítě a především mezi Děčínskými vyvolala velkou vlnu smutku. „Jolanda zemřela. Vedle Tyrše snad nejznámější Děčíňačka. Rozveselila, když bylo třeba. RIP, teď už je hodně někde a míří hodně vysoko,“ loučil se na sociálních sítích s věštkyní například Jan P. Při svém posledním rozloučení využil několik známých Jolandiných hlášek.

Originální čeština

Právě neotřelé nakládání s češtinou, které lidé tak často používají, jí vyneslo slávu. „A von hodně trpěl, protože trpěl,“ prohlásila například ve vysílání. Jindy zase řekla volajícímu do televizního pořadu: „Můžete položit jenom jednu a odpovím vám jenom tři.“

Zásluhou těchto pro většinu populace velkých nedostatků se o ni začali zajímat i lidé, které jinak věštění nezajímá a nevěří mu. Její pořady totiž braly jako humoristické. Na internetu dokonce vznikla stránka, kde si je možné jednotlivé Jolandiny hlášky přehrávat. Věštkyni si také pozvala do svého pořadu Máte slovo Michaela Jílková, která tento díl věnovala věštbám a horoskopům. Jolanda také účinkovala v úspěšné reklamě pro značku Gambrinus, v níž čte budoucnost z piva.

Na sociálních sítích také vznikla petice požadující Jolandin památník nebo státní pohřeb. K této události se připojilo během víkendu šest tisíc lidí.