V celém Šluknovském výběžku se o chrup 55 tisíc lidí stará necelá dvacítka stomatologů. Na jednoho tak připadá 2 750 pacientů. Z celkového počtu zubařů jsou mladší padesáti let pouze tři. Pět jich je starších 70 let, dalších sedm je ve věku mezi 65 a 69 lety. Opravdu velké problémy s nedostatkem zubařů tak čekají celý region v nejbližších několika letech.

„Jezdím k zubaři přes patnáct kilometrů do Jiříkova. S panem doktorem Karhánkem jsem navýsost spokojená. Jen se vzhledem k jeho věku děsím toho, až jednou odejde do důchodu,“ řekla Gabriela Doušová z Velkého Šenova. Pokud by napadlo větší množství sněhu, mohlo by se snadno stát, že cesta k zubaři by se jí snadno protáhla. Přes Rumburk to totiž je téměř 22 kilometrů.

V největším městě Šluknovského výběžku Varnsdorfu v současné době pracuje šest stomatologů, z toho čtyři jsou už v důchodovém věku. Jednomu je dokonce kolem 80 let. Zbylí dva jsou pak těsně před penzí. V dohledné době tak může být Varnsdorf zcela bez zubařů. Proto intenzivně hledají mladší lékaře.

„Koupili jsme zubařské křeslo v hodnotě přibližně 750 tisíc korun. Není to mercedes, ale střední třída. Křeslo je určené pro nového zubaře, který do města přijde. Bude připravené v sousedství stávajícího zubaře, který tak bude moci mladšího kolegu zaučit,“ sdělil starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček s tím, že tuto možnost nyní budou aktivně nabízet absolventům a studentům posledního ročníku stomatologie. Zatím ale Varnsdorf ve svých snahách neuspěl.

Mladé lákají spíš velká města

Studenti nebo absolventi totiž většinou chtějí působit ve velkých městech ve vnitrozemí. Odlehlé regiony, jako je Šluknovsko, pro ně nejsou profesně příliš lákavé. Často ani tehdy, pokud oni sami z těchto míst pocházejí. S hledáním nových posil podle Horáčka pomáhají také stávající zubaři.

Úspěšnější ve snaze ulovit nové stomatology než ve Varnsdorfu byli v Krásné Lípě, kde by měli začít ordinovat hned dva mladí zubní lékaři. Navíc spolu s nimi přijde i zubní laboratoř. Místo pro své ordinace najdou v Domě Českého Švýcarska, kde město nechá upravit několik místností.

„Vyjde nás to na přibližně 1,7 milionu korun. Lékaři by pak měli investovat dalších přibližně pět milionů do vybavení ordinací a laboratoře,“ přiblížil brzkou budoucnost zdravotní péče v Krásné Lípě starosta Jan Kolář.

Úprava bývalých kanceláří na ordinace zahrnuje kromě jiného obnovu podlah či natažení nových rozvodů energií a sítí. „Je to trochu komplikované tím, že se musíme napojit na sítě. V kancelářích totiž nebyla voda a odpady. Musíme tak na tři týdny vyřadit z provozu infocentrum, kde se pod pohledy musíme chytit na sítě. Po jejich proražení do kanceláří už budeme moci pokračovat bez vlivu na provoz domu,“ vysvětlil Kolář.

Region ale netrápí jen nedostatek zubařů. Málo je také praktiků nebo gynekologů. Stejně jako v případě stomatologů je i u těchto odborností průměrný věk lékaře vysoký, řada z nich je už v důchodovém věku.