Za prvních sedm měsíců letošního roku zemřely na přechodech pro chodce už tři děti. Číslo se sice netýká děčínského okresu, ale i tak policisté před začátkem školního roku upozorňují rodiče, aby své děti naučili zásadám správného přecházení vozovky.

„Je potřeba, aby rodiče děti trasou před začátkem školního roku provedli, aby je upozornili na úskalí, která je mohou po cestě čekat, děti by měly vědět, kde je jaký semafor a jak se na něm chovat. Pokud je cesta pro sítě příliš složitá, měl by rodič vybrat jednodušší, byť by byla delší,“ zopakoval zásady děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik.

Letos došlo na přechodech pro chodce na Děčínsku už k sedmi nehodám, ve dvou případech při nich děti utrpěly zranění.

Neznámý řidič

„Nehody, při které byly zraněné děti, má na svědomí neznámý řidič. U děčínské Hypernovy srazil v lednu dva přecházející chlapce, devítiletého a patnáctiletého. Řidič zastavil, chlapce sice odvezl domů, tam je ale vyložil a ujel,“ popsal případ Cvik.

Policisté i na letošní školní rok chystají několik bezpečnostních akcí. Začali už tento čtvrtek. „Byla to sice kontrola zaměřená na alkohol za volantem, ale řidiče jsme už upozorňovali na to, že se blíží začátek roku, tak aby jezdili opravdu opatrně, zejména v blízkosti škol,“ řekl Cvik.

Další akce budou následovat a budou se při nich učit i děti. „ Už tradiční Zebra se za tebe nerozhlédne, kdy policisté budou stát u přechodů a učit děti správnému přecházení, nás čeká první školní týden a pak po celý rok Bezpečná cesta do školy, akce s dopravní policií a téma je podobné. Naučit děti, jak se vyhnout nástrahám v silničním provozu,“ dodal Cvik.

Na silnici bezpečně

Bezpečnostní akce chystají i městští strážníci. „Hned 1. září začínáme s pravidelným dohledem, a to v ranních a odpoledních hodinách, kdy dětí chodí do nebo ze školy. Strážníci budou hlídat na vytipovaných přechodech v blízkosti škol. Dohled bude pokračovat během celého školního roku,“ uvedl mluvčí děčínských strážníků Tomáš Pavlík.

Kromě správného přecházení, jež by měly děti umět, musí být na silnici i viditelné. Mnoho dětí se totiž stane účastníkem dopravní nehody zbytečně, některá z nich si odnášejí vážné následky. „Rodiče by měli věci děcka opatřit bezpečnostní prvky, většinou to jsou maličkosti, které pomohou, aby dítě bylo lépe připraveno do silničního provozu a chráněno pro případ nehody. Jsou viditelné až na dvě stovky metrů,“ řekl Jan Pechout z Besipu. Reflexní předměty je nejlepší umístit ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu. Koupit se dají také různé reflexní předměty, třeba odrazky, klíčenky, pásky.

Odborník na silniční dopravu rovněž upozornil na to, že lidé nemají absolutní přednost na přechodech. „I to musí rodiče dětem vštípit, na přechodu pro chodce je nutné se rozhlédnout a pokud nejede auto, případně pokud zastavilo, pak teprve přejít,“ poznamenal Pechout.