Dva týdny dělaly radost, teď jsou spíš pro ostudu. Ještě nedávno bohatě ozdobené vánoční stromky se nyní povalují v ulicích měst. Hromady jehličnanů lidem mnohde brání v chůzi, jinde je děti roztahaly po celém sídlišti.

Odklízení stromků z ulic zajišťují města a jejich technické služby. Problémem ale je, že někteří lidé stromky neodkládají ke kontejnerům, ale pohazují je, kam je napadne. „Málem jsem o stromek povalující se uprostřed cesty zakopla. Dotyčný ani neměl snahu dát ho alespoň stranou,“ postěžovala si například paní Jana z Děčína.

JEHLIČNAN V POTOCE

Právě v Děčíně zajišťuje svoz vánočních stromečků od začátku ledna magistrát prostřednictvím Střediska městských služeb. Stejně jako každý rok zveřejnilo výzvu, aby lidé stromečky odkládali nejlépe ke kontejnerům na tříděný odpad. To ale někteří neplní a stromky tak mnohdy končí i uprostřed chodníku.

„Někdy jsou lidé líní jít k popelnici 50 metrů. Vyhodí to někde na chodník, kde to brání v chůzi. Ale není to tak kritické,“ řekl vedoucí Střediska městských služeb Jaroslav Horák s tím, že takových stromků našli pracovníci zatím přibližně čtyři desítky.

Některé stromky lidé vyhazují na místa, kde je není snadné hned odhalit. Jeden ze stromků plaval například v Jílovském potoce.

Ne vždy jsou ale podle Horáka na vině nepořádní lidé. „Stačí, aby zafoukal vítr, a stromek je v silnici. To se třeba stalo minulý týden na Teplické ulici, kde stromek někdo dal k popelnicím,“ vysvětlil Horák.

Poprvé vyjelo Středisko městských služeb pro nepotřebné stromečky do ulic už v pondělí 2. ledna, přestože velká část lidí nechává stromky ozdobené do Tří králů. Město žádalo, aby lidé odkládali odzdobené stromy u barevných kontejnerů.
Stromků středisko uklidilo zatím přibližně tisíc, zhruba jednou tolik pracovníky ještě čeká. Přibližně polovina stromků byla u kontejnerů na tříděný odpad, polovina pak na směsný. Podle Horáka ale středisko respektuje, pokud lidé stromky odloží i k popelnicím na směsný odpad. Ne všude se totiž popelnice na separovaný odpad nacházejí.

„Na sídlištích je možné odkládat vánoční stromky ke kontejnerům na směsný odpad. V lokalitách s rodinnými domky žádáme, aby lidé stromky nechávali u kontejnerů na separovaný odpad,“ sdělila mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.

BUDE Z NICH KOMPOST

Svoz vánočních stromků bude v Děčíně probíhat až do konce února. Naopak v Ústí nad Labem si lidé musí pospíšit – svoz zde končí 19. ledna.

„Svoz vánočních stromků probíháve dvou kolech od 8. do 19. ledna. Stromky svážíme odděleně, to znamená, že svozové vozidlo sbírá pouze vánoční stromky. Ty pak odveze do kompostárny k dalšímu zpracování,“ vysvětlil tiskový referent ústeckého magistrátu Karel Rouč.

V kompost se mění stromky například i v Chomutově. V Litoměřicích odvážejí vánoční stromky od kontejnerů technické služby města na sběrný dvůr.