Hluk a nepořádek, který po sobě nechávají skupiny zejména mladých na Smetanově nábřeží a v parku na Mariánské louce Děčíně, se stále stupňují. Počet stížností, které kvůli tomu podali tamní obyvatelé děčínské městské policii, za poslední dobu výrazně stoupl.

„Za měsíc jsme zaznamenali patnáct stížností na rušení klidu a konzumaci drog a alkoholu v těchto lokalitách. Se začínajícím jarním obdobím se tam pohybuje větší množství lidí, kteří narušují veřejný pořádek. Na výzvy místních jsme samozřejmě hned zareagovali větším množstvím hlídek a častějšími kontrolami, “ řekl Tomáš Pavlík, mluvčí děčínské městské policie. Dodal, že zvýšení počtu hlídek měli strážníci stejně v plánu, protože o tomto problému vědí.

„Jsme tam několikrát denně. Namátkově provádíme kontroly. Víme i dalších místech v Děčíně, kde dochází k rušení klidu často. Jsou to především parky u nemocnice a u kina Sněžník. Také tam máme teď víc strážníků. Díky častým kontrolám se nám problémy, které v parcích s výtržníky byly, podařilo minimalizovat,“ podotkl Pavlík. Připomenul, že část Smetanova nábřeží je navíc sledována kamerovým systémem. V současnosti městská policie v Děčíně vyhodnocuje situaci v parku na Mariánské louce. V případě potřeby tam umístí kameru také.

„Počítáme s tím, že během jarního a letního období, kdy je ve městě nejvíce problémů a městská policie eviduje nejvíce žádostí a oznámení, výrazně posílíme službu tak, abychom mohli efektivně a rychle veškeré události řešit,“ uvedl Marcel Horák, ředitel děčínské městské policie.

Problémová místa, na která si lidé stěžují, mají také ve Varnsdorfu a Rumburku. I tam strážníci zaznamenali podněty od tamních obyvatel a snaží se je řešit.

Martin Špička, velitel městské policie ve Varnsdorfu, si myslí, že nejvíc lidi obtěžuje hluk v okolí tamních hospod: „Dostáváme stížnosti na rušení nočního klidu v restauracích a hernách. Nejvíc samozřejmě o víkendu. Reagujeme okamžitě.“ Další velkým místním problémem jsou ve Varnsdorfu takzvaní kárkaři, kteří kradou kovy na ulicích. I na ty, jak uvedl velitel Špička, mají strážníci páku. Pokud jim někdo zavolá, že vidí někoho jak se potuluje po ulici s kárkou šrotu, přijedou a vše si nafotí. Potom mohou policii fotografie předat. Jestli někomu něco zmizlo, může se podívat, kdo si to na vozíku odvážel a identifikovat svoje věci.

„Činnost městské policie se zlepšila. Jsou docela rychlí, pokud je někdo zavolá, ale je jich tu málo. Lidé si hodně stěžovali na bezdomovce v centru města, kteří tu fetovali a nechávali po sobě injekční jehly. Strážníci sami dali do místního časopisu výzvu, aby lidi s jehlami nemanipulovali a zavolali je,“ pochválila městskou policii ve Varnsdorfu Jana Drábková. Podle jejího názoru si strážníky zvykli jako záchranku využívat i starší lidé.

„Vyjíždíme na všechny podněty. Pokud to jde, řešíme přestupky hned na místě. Největším problémem je v Rumburku, kromě parkování, silná drogová scéna. Máme tu dost heren, ve kterých se s drogami obchoduje,“ přiznal Petr Mark, zástupce ředitele rumburské městské policie. Pokračoval, že momentálně strážníci řeší situaci tak, že důsledně kontrolují věk návštěvníků heren.

„Nezletilce v hernách zajišťujeme. Děláme tam časté kontroly. Funguje to, do heren se teď mladiství bojí chodit,“ upozornil Mark. Pokračoval, že městská policie v Rumburku také zrovna modernizuje kamerový systém. Do konce měsíce budou v provozu nové kamery.