Tradičně v předvečer státního svátku se sejdou v Krásné Lípě u Lavičky Václava Havla, kde kromě každoročního vystoupení Krásnolipského komorního sboru zazní také několik slov k 17. listopadu. „Loni jsem mluvil velmi kriticky, pojal jsem to jako obžalobu tehdejší politické scény. Letos se chci zaměřit na to, že jsme se ocitli na samém vrcholu konzumu, že reakce na to, co se děje, je vlastně logická. To, co se děje na Ukrajině, co se děje s energiemi, je varováním, že bychom se měli zklidnit,“ přibližuje letošní proslov Rostislav Křivánek s tím, že druhá část bude veskrze pozitivní a bude se věnovat vzpomínkách na 17. listopad 1989.

Křivánek na slavnostním shromáždění v Krásné Lípě poprvé vystoupil loni, kdy jej o to požádala Dominika Slonimová. Její manžel Martin Schulz, bývalý redaktor Svobodné Evropy, byl až do své smrti pravidelným hlavním řečníkem krásnolipského setkání. Kromě Křivánka s promluvou vystoupí také evangelický farář Richard Vlasák. „Vzpomínku pořádáme pravidelně o den dříve, aby lidé mohli 17. listopadu jet ve svátek přímo do Prahy na Národní třídu,“ vysvětluje starosta Krásné Lípy Jan Kolář. Setkání začíná v atriu Resortu Lípa v 17 hodin.

Rozdělená společnost

V Děčíně se bude konat vzpomínková akce již posedmé, poprvé ji sdružení Děčínský listopad – není nám to jedno uspořádal v roce 2016. Stejně jako v minulých letech si i letos děčínští připomenou oběti boje za svobodu na Husově náměstí v Podmoklech. Podle pořadatele Jana Šmída je česká společnost 33 let od listopadové revoluce nejvíce rozdělena.

U Pravčické brány vyrostlo nové schodiště.
U Pravčické brány vyrostly schody do nebe, nahradí zřícený mostek

„Našim úkolem je tomu zabránit. Dezinformační scéna se za pomoci cílených lží snaží nabourávat demokratický systém, my naopak chceme demokracii a svobodu bránit,“ vysvětluje Šmíd s tím, že těžké časy nezažívá nyní jen Česko. Úzce se nás podle Šmída dotýká také situace na Ukrajině, která je ztělesněním boje svobody s totalitou. Podobných srážek svobodného smýšlení s totalitou nebo nenávistí je ale v současném světě podle Šmída mnohem více.

„Bohužel jsme byli svědky vraždy z nenávisti dvou mladých mužů na Slovensku. Smrt nevinné ženy stála na počátku událostí v Íránu, kde se Mahsa Amini stala symbolem odporu proti porušování lidských práv,“ dodává pořadatel děčínského setkání, které začne ve čtvrtek v 16 hodin na Husově náměstí.

Ve čtvrtek si připomenou význam 17. listopadu také v České Kamenici přímo na historickém náměstí. Vzpomínání na listopadové události zde začne v 18 hodin, kdy lidé budou moci na náměstí zapálit svíčky.