S blížícími se Vánocemi se každoročně vydává do lesů řada lidí, kteří chtějí ušetřit pár stokorun za vánoční stromek. Jenže jaké je jejich překvapení, když stromeček krátce před Štědrým večerem postaví v obývacím pokoji a než na něj stihnou navěsit první ozdoby, line se bytem odpudivý zápach. Stromek totiž ještě během podzimu lesáci postříkali speciální směsí. Ta za běžných podmínek není cítit. Ale ve chvíli, kdy se dostane stromek do pokojové teploty, začne vydávat poměrně silný zápach.

Děčínský magistrát se rozhodl opatřit zapáchajícím nástřikem především stromky v lesoparku na Kvádrberku. Ten je totiž nedaleko poměrně velkého sídliště a je snadno dostupný.

„Při kontrolách na Kvádrberku jsme zjistili, že dochází k častým ztrátám nově vysazených keřů a stromů. Ale nejen díky ztrátám dochází k úbytku dřevin v parku, ale v posledních letech se také rozmohlo vyřezávání mladých jedlí, borovic a smrků na vánoční stromy,” říká Markéta Lakomá z děčínského magistrátu.

Ke stejnému kroku se rozhodli také v Rumburku, který má stejně jako většina obcí ve svém vlastnictví také poměrně velké množství lesů.

„Postříkání stromků speciálním roztokem je poměrně dost drahá záležitost. Jenomže zloději nám v posledních letech každoročně způsobují takové škody, že se nám postřiky vyplatí,” říká mluvčí rumburské radnice Gabriela Doušová. Řádění zlodějů totiž rok od roku nabývalo větších rozměrů. Postupem času tak nabyly škody způsobené spořivými milovníky Vánoc takových rozměrů, že to již nebylo pro město únosné.

„I když nás to stojí dost peněz, tak je to pořád lepší, než mít na jaře totálně vybrané lesy. Navíc postřiky se netýkají jen zlodějů, ale stříkáme také proti okusu,” dodala Doušová.

Na pozoru se musí mít zloději také v ostatních lesích, které spravuje státní firma Lesy ČR. Také zde se kromě jiného provádí nástřiky páchnoucí látkou.
„Kromě toho lesníci přistupují i k odstraňování bočních větví či přestříkávání větví a kmínku stromu barevným sprejem, čímž sníží estetickou atraktivnost stromku. Lidem se navíc krádež stromku rozhodně nevyplatí. Každému zloději totiž hrozí pokuta, která může dosáhnout až výše patnácti tisíc korun,” říká mluvčí Lesů České republiky Zbyněk Boublík.