Úklid bude letos pro řadu obcí na Děčínsku problém. Radnice už totiž zřejmě nebudou moci na veřejně prospěšné práce (VPP) zaměstnávat tolik lidí z řad uchazečů o zaměstnání jako dosud. Na na tyto účely dostal děčínský úřad práce méně peněz než v minulosti.

„Pro místní samosprávy to není vůbec dobrá zpráva. V Těchlovicích teď máme na VPP pět lidí a tenhle počet bychom chtěli minimálně zachovat. Zatím ale nevím, jestli nám úřad práce vyjde vstříc a hlavně jestli poskytne potřebné finanční prostředky,“ tvrdila těchlovická starostka Jaroslava Hýlová. Připomněla, že podobné postesky zaznívají i z dalších obcí na Děčínsku i jiných regionů.

„Myslím, že zatím není důvod ke katastrofickým scénářům. Je pravda, že v rámci takzvané aktivní politiky zaměstnanosti máme letos na VPP k dispozici asi o tři miliony korun méně, než jsme měli vloni. To se ale týká finančních prostředků z našeho rezortního ministerstva. V druhé polovině roku bude moci stát tyto zdroje posílit o peníze z Evropských sociálních fondů,“ vysvětlil vedoucí odboru trhu práce děčínského úřadu práce Vlastimil Fiala.

Dodal, že dosud všem obcím, které požádaly o podporu veřejně prospěšných prací, děčínský úřad vyhověl. Právě kvůli momentálnímu nedostatku peněz jde vesměs o uzavírání smluv na půl roku. Na druhou stranu v rozdělování peněz na VPP nastává letos řada omezení. Snahou ministerstva práce a sociálních věcí je, aby se do VPP postupně zapojilo co nejvíce nezaměstnaných a ti se střídali.

„Radost z toho nemáme. Nebudeme si nalhávat, že ne každý bude svěřenou práci dělat svědomitě,“ uvedla těchlovická starostka.

„Když se nám podaří takovou sehranou partu spolehlivých lidí vytvořit, musí najednou skončit. Je to škoda,“ dodala starostka.
Pokud se nebudou chtít obce topit ve špíně a nepořádku, budou muset úklid a údržbu veřejných ploch a zeleně řešit vytvářením nových pracovních míst.

Tyto zaměstnance pak samozřejmě budou muset platit ze svých rozpočtů.

„Uvažujeme o jednom takovém místě kvůli sekání trávníků a křovin. Bude to ale jen od jara do podzimu. Na dlouhodobější pracovní poměr peníze mít nebudeme,“ tvrdila Hýlová.

Za celý loňský rok děčínský úřad práce na financování veřejně prospěšných prací vynaložil 46 milionů korun.

Na stejné úrovni by se mohly pohybovat i letošní výdaje.

Ovšem pouze za předpokladu, že se podaří získat peníze z Evropského sociálního fondu, ze kterého šlo loni na veřejně prospěšné praovníky v děčínském regionu třicet miliónů.