Téměř třicítka dobrovolníků, mezi nimiž nechyběly děti, se pustila do úklidu například v Benešově nad Ploučnicí.

„Uklízelo se na turistických trasách a na problematických místech, kde již mnoho let byly černé skládky. Uklizená místa jsme označili cedulkami," uvedla místostarostka města Petra Tojmarová s tím, že bylo sebráno 40 pytlů odpadků a také desítka pneumatik.

„Tento nepořádek byl odvezen technickými službami města do sběrného dvora. Odhadujeme, že bylo sebráno 400 kilogramů," dodala Tojmarová.

Do letošního ročníku akce Ukliďme Česko se přihlásilo o polovinu více organizátorů než v loňském roce, kdy se podařilo během prvního ročníku zlikvidovat na pět stovek černých skládek. Letos se po celé zemi podle organizátorů přihlásilo 140 škol, 275 obecních úřadů a 25 firem.

„V oblasti zapojení firem máme ještě co dohánět, ale velmi si vážíme příkladu, který svou účastí na akci dávají zaměstnanci velkých firem," říká jeden z organizátorů Radek Janoušek s tím, že letošní akce měla i charitativní charakter připojením k projektu „Koruna za kilo", který pořádala ve spolupráci s Národní radou osob se zdravotním postižením společnost ASEKOL. Cílem projektu je podpořit zaměstnávání osob se zdravotním hendikepem.

Uklízet na Děčínsku se bude i nadále. Například v Jílovém oslaví v neděli 26. dubna Den Země brigádou. Sraz je před vchodem do mateřské školy. Odpad z černé skládky, která vyrostla v její blízkosti, se bude sbírat do předem připravených pytlů. O jejich odvoz se postará městský úřad. Pomůcky k úklidu a malé občerstvení budou účastníkům úklidu zajištěny.