Děčínský okres se stále ještě nevzpamatoval z víkendové bleskové povodně a meteorologové už varují před dalším deštěm. Čeká se také ochlazení a bouřky.

„Deště se rozhodně očekávají, ale s největší pravděpodobností už nebudou tak intenzivní jako v uplynulých dnech. Spíš půjde o bouřky a deště lokálního charakteru,“ potvrdil Martin Novák z Českého hydrometeorologického ústavu.

Proudění nepostupovalo od západu k východu, ale výjimečně od severu k jihu. Fronta, která se na nás chystá teď se už bude chovat ukázněně,“ zmírnil obavy meteorolog. Ve zkratce tak vysvětlil příčinu povodně.

„Fronta postupující od západu k vychodu je podélná, při směru od severu k jihu však naráží do celého masívu Jizerských a Lužických hor. Tím se vztlačuje vzduch a srážky jsou velmi intenzivní. Voda teče kolmo a všude,“ vysvětlil odborník. O bleskovou povodeň však podle něj v uplynulých dnech nešlo.

Infografika.

„Ta se týká přívalových dešťů, které se nedají předpovědět příliš dopředu. Je to tak rychlé, že večer jdou lidé spát a ráno je o vesnici míň,“ vysvětlil a dodal, že příčinou povodně byly nadměrné srážky.

Je ale docela dobře možné, že nasycené toky a půda nepřijmou v nadcházejících dnech další přívaly a voda se znovu rozlije.

„V korytech potoků a řek je stále mnoho nánosu, zejména pod mosty a to nahrává tomu, že k této situaci dojít může,“ potvrdil ředitel Povodí Labe Jaroslav Jaroušek.

Zatím podle meteorologů prudké přívalové deště nehrozí. Pokud by ČHMÚ vydalo varování, bude krizový štáb podle krajské mluvčí Magdaleny Hanáčkové okamžitě informovat obecní úřady a ty následně obyvatele. K největší povodni došlo v minulosti v červenci roku 1897. „Tehdy spadlo 354 milimetrů a tento rekord nebyl dosud překonán v celé Evropě,“ připomněl ředitel Povodí Labe.

Povodně měly mnohonásobně víc obětí a odstartovaly výstavbu soustavy přehrad v Jizerských horách.

Aktuálně informace jsou na http://www.pocasi.chmi.cz.