Učitel Jaroslav Zápotocký ze Šluknovska je dva měsíce bez výplaty. Je nemocný a namísto, aby marodil, vybírá dvouměsíční neplacenou dovolenou. Podle jeho manželky Heleny je na vině Správa sociálního zabezpečení.

„Na podzim před dvěma lety byl manžel na operaci močového měchýře, zjistili mu nádor, na jaře půl roku poté musel znovu na operaci a celou dobu marodil,“ popisuje patálie Zápotocká. Jelikož ale je její manžel učitel, přerušil marodění a nastoupil řádnou dovolenou. Pak zase začal učit. Učil tři měsíce, když se objevily další zdravotní komplikace a s nimi další operace.

„Zaměstnavatel mu doporučil požádat o invalidní důchod, revizní lékař toto zamítl, jelikož na tuto diagnózu se invalidní důchod nedává. Manžel prý nepracuje manuálně a tudíž je schopen své zaměstnání vykonávat. Přitom problémy s močením u něj přetrvávají,“ říká manželka. I přesto mu správa sociálního zabezpečení nemocenskou ukončila, protože skončila tak zvaná podpůrčí doba. Zápotocký měl snahu do práce nastoupit, jenže přišly další komplikace, objevily se poruchy s močením kvůli prostatě. Nastoupil do nemocnice na další zákrok, ale ten nebyl dostatečný, a proto jej lékaři za týden opakovali.

Zápotocký má vývod z břicha na odtok moči. Na doporučení obvodní lékařky zaslal na správu sociálního zabezpečení žádost o prodloužení nemocenské, tu mu však zamítli. „Manžel je dva měsíce na neplacené dovolené, ovšem pobyt v nemocnici, léky, to vše si platí. Nikdo nám nebyl schopen poradit, co v takovémhle případě má dělat, když invalidní důchod zamítli. Před děti ve škole může těžko nastoupit, i když to není manuální práce. Navíc je dvacet let diabetik na inzulínu,“ stýská si Zápotocká a dodává: „Přes třicet let pracoval ve školství, neflákal se a přesto teď zůstal bez prostředků. Proč si platí drahé pojistné? Navíc mu teď v zaměstnání doporučili, aby podal výpověď. Takhle se u nás stát stará o učitele, bez nichž by nikdo neudělal ani čárku.“

Mluvčí Správy sociální zabezpečení Jana Buraňová nesmí o konkrétním případu mluvit. Přesto však může prostřednictvím Deníku učiteli Zápotockému poradit, jak postupovat.

„Pokud se zdravotní stav v průběhu léčení změní a zkomplikuje, je možné podat žádost o dávku ať důchodového nebo nemocenského pojištění opakovaně, navíc od ledna letošního roku je možné podat tak zvaný opravný prostředek,“ upozornila mluvčí. Případ by zkoumala vyšší instance, která může rozhodnout zcela jinak než instance první, tedy okresní.

To ale Zápotocký neudělal. „Přitom lidé, kteří se nacházejí v takových životních situacích, mají možnost obrátit se na okresní správy sociálního zabezpečení, kde jim odborní pracovníci celou problematiku vysvětlí, seznámí je s postupem a s možnostmi řešení,“ upozornila mluvčí Buraňová.

Zda má učitel Zápotocký možnost se ještě odvolat, se nepodařilo zjistit. Přestože Helena Zápotocká zaslala redakci kontakt na svůj mobilní telefon, má ho od minulého týdne vypnutý a adresu jejího bydliště redakce nezná.