V čekárně před veterinární ordinací v děčínské Teplické ulici dovádí několikaměsíční štěně bordercolie. Fenka Míša se tentokrát nemusí strachovat z nějakého zákroku. Vypadá to, že se spíše těší na společnost dalších zvířecích kamarádů, kteří také navštěvují psí školku. Za pár minut už začne další vyučovací hodina.

Zvykají si na společnost

„Jde vlastně o kurzy, na nichž se snažíme majitelům vštěpovat zásady, kterými by se měli řídit při výchově svých psů. Ti si při těchto setkáních zvykají na soužití s dalšími štěňaty. Je to do jisté míry podobné jako v té běžné dětské školce, kde si kluci a holčičky také zvykají na společné hraní,“ uvedla veterinární lékařka Markéta Grešíková. Společně s kolegyní Hanou Mejzlíkovou se nechala inspirovat příkladem jednoho mladoboleslavského zvěrolékaře, který se stal českým průkopníkem zakládání výcvikových kurzů pro štěňata.

„Spousta majitelů neví, jak se svými svěřenci jednat a na druhou stranu se zase spousta psů neumí chovat ve společnosti dalších zvířat. Tohle všechno by se měli během šesti až osmi týdnů naučit,“ dodává veterinářka Grešíková.

Její slova bezděčně potvrzují právě příchozí štěňata.

Do školky je vesměs přivedly jejich paničky, žádný muž se tam neobjevil. Možná, podobně jako při výchově dětí, mají ženy i v případě výuky štěňat větší trpělivost, ale jsou i důslednější.

„Zatím je ještě taková dost divoká a na moje příkazy moc nereaguje. Věřím, že se tady naučí poslušnosti. Bordercolii jsme si pořizovali kvůli tomu, aby nám pomáhala pást ovce. Potřebuji tedy, aby skutečně dokázala reagovat na jednotlivé povely a poslouchala. A uměla se chovat ve společnosti dalších psů,“ vysvětlila zapojení do kurzu majitelka několikaměsíční fenky Klára Plachá.

Dala přednost psí školce před podobnými kurzy, které se konají na nejrůznějších cvičištích.

„Myslím si, že právě tady se Míša naučí spolužití s ostatními psy lépe, než na běžném cvičáku,“ poznamenala Klára.

Socializace je důležitá

Zatímco ještě v čekárně se přivedená štěňata spíše schovávala za své paničky, na zahradě u ordinace se jejich jakási bázlivost během pár minut zcela vytratila. Psí slečny a mládenci se pustili do nekonečné honičky po trávníku, co chvíli sváděli i hravé souboje.

Nad dováděním svého psa se usmívala i Soňa Sládková.

„Chodíme sem právě kvůli tomu, aby se naučil poslouchat a zvykal si na spolužití s ostatními psy. Myslím, že tahle jakási socializace je hodně důležitá. Pro mne je zase důležité, abych díky pokynům veterinářky mohla v důsledné výchově pokračovat,“ nechala se slyšet majitelka štěněte maďarského ohaře.

Zatímco štěňata pokračovali v nekonečném pobíhání po zahradě, jejich majitelky bedlivě poslouchaly výklad veterinářky. „Důležitá je důslednost při výchově. Poslušnosti se pejsek samozřejmě nenaučí hned, ale neustálým opakováním povelů. Je to velkou měrou i o trpělivosti,“ připomněla jednu ze zásad Markéta Grešíková. Dodala, že s dobře vychovaným zvířetem se pak lidé nemusí obávat cestovat vlakem či autobusem a nebo si ho při dovolené vzít třeba do hotelu i do společnosti jiných zvířat.

„Pes má být kamarádem, který přináší radost. Když se někomu jeho výchovu nepodaří zvládnout, způsobuje spíš trápení,“ dodala veterinářka.