Desítky milionů korun budou třeba na odstranění následků bleskové povodně, jež zasáhla Děčínsko v sobotu 4. července. Starostové obcí a měst škody sčítají. „Zhruba dvaadvacet milionů korun máme škody na obecním majetku,“ hlásil hornohabartický starosta Jaroslav Podaný. Jen mostky, jež strhla rozbouřená Bystrá vyjdou na deset a půl milionu korun. „Už jsme něco začali opravovat, třeba chodníky, zaplatíme to ze svého a budeme věřit, že se nám to od státu vrátí,“ řekl starosta.

V obci voda zaplavila na stovku domů a chalup. „Sedmaosmdesát domů trvale žijících lidé nějakým způsobem voda poškodila domy, ti mají nárok na dar od kraje až do výše třiceti tisíc korun, jedenáct chalupářů, kterým živel také domy poškodil, od kraje dar nedostanou,“ upozornil Podaný.

V Benešově dostanou milion korun

Hrubý účet za povodně vystavil i Benešov nad Ploučnicí. „Více než dvanáct milionů korun jsou škody na majetku lidí,“ tvrdil starosta Benešova nad Ploučnicí Karel Vrbický. Komise, jež posuzuje poškození domů, město už navštívila. „Kraj by měl podarovat lidi ze čtyřiceti domů, dohromady jsme to spočítali na rovný milion,“ upozornil Vrbický. Město už spočítalo i náklady, jež muselo investovat do úklidu. Vyšly na jeden a půl milionu korun. Další peníze budou stát opravy místních komunikací a dvou mostků. „Silnice jsme dali díky sponzorskému daru jakžtakž do kupy, ale na další už peníze nemáme. Musíme čekat, až co nám přidělí stát,“ dodal starosta.

Škody stále ještě sčítá Jánská. !Přesné číslo všech škod zatím nevím, ale třeba likvidace sesuvu půdy nad bytovkami v naší obci na dva miliony korun,“ řekl starosta Petr Kubišta. Doplnil, že více o škodách by měl mít na papíře už ve středu.

Peníze dostanou i lidé v Děčíně

Děčín odhaduje, že za velkou vodu bude účet mnohamilionový. „Prvotní kalkulace škod je 8 milionů 397 tisíc. Tato částka zahrnuje například statistické posudky, odstraňování náplav, provizorní zabezpečení nebo odstranění povodněmi staticky narušených staveb, úklid veřejných prostranství a podobě,“ uvedla Markéta Lakomá z kanceláře děčínského primátora. Doplnila, že dar od kraje by mělo dostat devětadvacet lidí, a to v celkové výši 430 tisíc korun.

Nejen obcím a lidem žijícím v nich vznikla škoda. Počítají i například pracovníci Severočeských vodovodů a kanalizací. „Naše škody na vodovodech a kanalizacích způsobené povodněmi se pohybují ve výši zhruba pěti milionů korun,“ upřesnila číslo mluvčí Iveta Kardianová. Společnost po celou dobu a ještě dnes zásobuje oblasti pitnou vodou. „Zásobovali jsme šesti cisternami. Čtyř jsme přistavili do obcí a další dvě dováželi vodu. I nadále dodáváme pitnou vodu prostřednictvím cisteren do obcí Markvartice, Česká Kamenice část Huníkov 2, Velká Veleň a Víska pod Lesy. Voda z tamních vodovodních řadů vzhledem k jejímu zákalu a možné mikrobiologické závadnosti není vhodná ke konzumaci,“ dodala Kardianová. Kolik bude celkově náhradní zásobování stát, nelze v tuto chvíli uvést. Společnost stále ještě má tři cisterny přistavené a jednou zaváží vodu. „Pokud se kvalita vody zlepší, okamžitě do dané oblasti dodávku pitné vody obnovíme,“ ujistila mluvčí.