„Ubytovnu jsme nechali v roce 2014 vyklidit a lidi přestěhovali do ubytovny na ulici TGM. Od té doby ubytovna chátrala. Navíc jsme ji museli nechat zabezpečit, protože se nám do ní opakovaně někdo vloupal. Což nás stálo zbytečné peníze,“ vysvětluje místostarosta Varnsdorfu Josef Hambálek, proč se město rozhodlo pro demolici.

Uvažovalo se o přestavbě na byty, ale nakonec zvítězila možnost získat na demolici dotaci od ministerstva pro místní rozvoj. Místo ubytovny by následně mělo vzniknout hřiště s parkem.

„Ubytovna je uprostřed sídliště, na kterém není žádný park, žádné dětské hřiště. Když se sídliště v 70. letech stavělo, tak se na takové věci nemyslelo. A pro nás je to ideální možnost, jak to změnit,“ říká Josef Hambálek.

Nové využití musí získat prostranství po zbouraném domu do tří let. Varnsdorf tak bude mít poměrně dost času na to, aby i na stavbu hřiště a parku získal vhodnou dotaci.

Ministerstvo pro místní rozvoj plánuje pro letošní rok dát na dotace budov v sociálně vyloučených lokalitách více než 100 milionů korun. Nejvyšší dotace přitom může být pět milionů korun.

„Dotace bude poskytována až do výše 80 procent skutečně vynaložených uznatelných nákladů akce a její čerpání může být rozloženo do dvou let,“ říká mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veronika Vároši.

Pro řadu měst je přitom tato dotace jediným způsobem, jak financovat demolici domů hyzdících mnohdy i jejich centra. Zbourání domu totiž může vyjít i na několik milionů korun, které si obzvláště menší obce nemohou ze svého rozpočtu dovolit.