Provozovat živnost v pronajímaných prostorách je pro mnohé podnikatele těžko stravitelným oříškem. Přesvědčili se o tom lidé, kteří své podnikání raději vzdali a v tom lepším případě se stali v daném a nebo docela jiném oboru běžnými zaměstnanci. Pokud tolik štěstí neměli, figurují jejich jména mezi čekateli na nové uplatnění.

„Myslel jsem, že o služby, které nabízím, bude dost velký zájem. Rozjezd mého podnikání kombinovaného s prodejem zboží zpočátku vypadal dost nadějně. Jenže pak začalo zákazníků ubývat a navíc majitel domu v lukrativní části Děčína rázem podstatně zvýšil požadované nájemné. To se nedalo utáhnout a podnikání jako hlavní zdroj obživy jsem prostě zabalil,“ tvrdil jeden z děčínských živnostníků. Konec podnikání považuje spíš za osobní prohru a proto chce zůstat v anonymitě.

„Za třicet metrů čtverečních jsem platil sto dvacet tisíc korun ročně. K tomu další tisíce za elektřinu a vytápění. Přestalo se dařit a poslední rok jsem vlastně pronájem musel hradit z dříve vydělaných peněz,“ ohlížel se za ukončenou érou podnikání sedmačtyřicetiletý bývalý živnostník. V lokalitě, která patří v Děčíně k těm nejlukrativnějším a kde měl svůj krámek, platil soukromníkovi za metr čtvereční čtyři tisíce korun ročně. Kdyby pronajímané prostory patřily městu, nájem by ho vycházel na třetinu.

„Děčínské prodejny a provozovny služeb jsou převážně v domech soukromníků. Nebytových prostor město už moc nevlastní. Tam, kde ještě nějaké má, tak se ceny za pronájem delší dobu neměnily a řídí se stanovenými pravidly. V té nejlukrativnější zóně, do níž patří například i pronajímané nebytové prostory s prodejnou nábytku v novostavbě v Tržní ulici v Podmoklech, je to roční taxa třináct set třicet korun za čtvereční metr,“ vysvětlila pracovnice majetkového odboru děčínského magistrátu Václava Černá. Dodala, že v druhé zóně jsou stanovené sazby za nebytové 665 a ve třetím pásmu městské zástavby platí uživatelé pronajatých prostor 385 korun.

„Někdy se fakt nestačím divit. Najednou zaregistruji s velkou slávou otevíraný nový obchod v nějakém privátním domě a za pár týdnů už je tam

prázdno. Jen nápis na výloze avizuje, že jsou prostory k pronajmutí. Zřejmě pan majitel požaduje za pronájem horentní částky. Než by nájemné snížil, tak prostory nechává radši opuštěné. To fakt nechápu,“ podivovala se Ladislava Moravcová z Děčína.

V určité výhodě jsou řemeslníci, kteří k provozování své živnosti nepotřebují pronajímat žádné prostory. Potřebné zázemí mají ve svých rodinných domech, bytech a nebo dokonce jim na převoz nářadí a materiálu stačí dodávkové auto.

„To ale neznamená, že tihle podnikatelé nemusí řešit třeba sezónní problémy s nedostatkem zakázek. Například v prosinci a lednu se mezi evidovanými uchazeči o zaměstnání objevila skoro stovka podnikatelů, kteří svoji živnost přerušili právě z tohoto důvodu,“ poznamenal vedoucí odboru trhu práce děčínského úřadu práce Vlastimil Fiala. Dodal, že už v průběhu února k žádnému novému náporu nově registrovaných živnostníků nedošlo. Naopak, někteří se z evidence nechali vyřadit a znovu se pustili do podnikání.

„Není povinností lidí, kteří přijdou požádat o přerušení a v některých případech dokonce o zrušení živnostenského oprávnění, aby vyjmenovávali důvody, proč se tak rozhodli. Nicméně někteří se stejně o těch argumentech rozpovídají. Postesky na velmi přemrštěné požadavky vlastníků nebytových prostor patří k těm nejčastějším,“ uvedl Oldřich Tomášek, šéf děčínského živnostenského úřadu. Ten na počátku letošního roku evidoval skoro dva tisíce dvě stě přerušených a nebo pozastavených živností.

„Do nemalých problémů se dostávají i živnostníci, kterým se relativně daří, mají práce stále dost, ale ocitají se třeba v druhotné platební neschopnosti. Prostě peníze za uskutečněné zakázky dostávají po opakovaných urgencích se značným zpožděním a někdy se o ně musí i soudit. Bohužel, výjimkou nejsou ani finanční spory kvůli tomu, že leckdy v roli neplatičů bývají i neseriózní podnikatelé,“ tlumočil neblahé zkušenosti některých živnostníků Oldřich Tomášek.