Doposud měla každá stanice 
v kraji svůj systém. To se ale podařilo díky hasiči Jaroslavu Hockovi z Varnsdorfu změnit.

„Pokud je u události více zraněných než zasahujících, můžeme mluvit o hromadném neštěstí. Může jít například 
o srážku dvou aut, ve kterých se zraní sedm lidí. A už v takovém případě může naše brašna velmi usnadnit třídění zraněných a jejich následné ošetření," vysvětluje zdravotník varnsdorfské hasičské stanice Jaroslav Hocko. Právě hasiči totiž dorazí k podobným událostem často jako první.

Takovým případem by byla i loňská srážka vlaku s kamionem plně naloženým štěrkem ve Šluknově. Tehdy ale ještě hasiči nové brašny k dispozici neměli.

Doposud každá stanice řešila podobné situace po svém. Některé využívaly pro třídění zraněných podle metody START různobarevné elektrikářské pásky, jiné pak papírové pásky na koncerty nebo visačky na provázku na krk. Ale všechny tyto metody jsou podle Hocka nevýhodné.

„Jsou to jednorázové věci, navíc manipulovat s nimi 
v rukavicích není moc pohodlné. Kdežto v naší brašně jsou pásky, které je možné použít opakovaně," říká.

Pásky v nové brašně totiž připomínají reflexní pásky, které je možné si ovinout kolem ruky nebo nohy, když jde člověk v noci po tmavé silnici. Také tyto pásky jsou reflexní, aby byly dobře viditelné i při zásazích v noci.

Pásky jsou podle metody pro třídění zraněných při hromadných neštěstích START rozděleny do čtyř barev – zelené, oranžové, červené a černé. A to podle rozsahu zranění od lehkého až po člověka, který již nedýchá. V brašně jsou také škrtidla na silná krvácení.

„U událostí, pro které je brašna určena, se velmi často sjíždějí i jednotky z různých stanic, z nichž každá má jiné vybavení pro podobné události. Díky této brašně všichni budou vědět, co to znamená 
a jakým způsobem postupovat," říká velitel děčínské hasičské stanice Jiří Hykl, který se na projektu nových brašen podílel po administrativní stránce. Zastřešil jej pak a podpořil Tomáš Štěpánek z krajského ředitelství hasičského záchranného sboru. Díky tomu pak bylo možné brašny, které vyjdou na asi pět tisíc korun, rozšířit po celém Ústeckém kraji.

Pásky ale nejsou rozlišené jen podle barev. Je možné je také popsat, takže zdravotníci při přebírání zraněných pak okamžitě vědí, k jakému zranění u konkrétního člověka došlo, případně zda netrpí nějakou nemocí. Například cukrovkou.

„Popisovače je možné používat prakticky v jakémkoliv počasí. Fungují do minus dvaceti stupňů Celsia, je možné 
s nimi psát pod vodou. Takže bychom se neměli dostat do situace, kdy je nebude možné použít," dodává Jaroslav Hocko.