Silný zápach plynu vylekal v pondělí ráno muže, který mířil na děčínské vlakové nádraží. Okamžitě zalarmoval policisty a hasiče. „Museli jsme z ulice Čsl. Legií odklonit dopravu. Panovala obava z výbuchu,“ uvedl děčínský policejní mluvčí Vojtěch Haňka. Naštěstí nebezpečí nehrozilo. Plyn unikal z porouchané nízkotlaké přípojky u střední zdravotnické školy. „Slabý únik plynu jsem na přípojce odhalili už minulý týden. V pátek začali dělníci s její opravou. Během víkendu se asi přípojka vlivem otřesů z dopravy opět pohnula a plyn začal unikat. Ne však v nijak velkém množství,“ řekl mluvčí Severočeské plynárenské Pavel Zajíc. Evakuace žáků a učitelů ze střední školy ani z okolních budov nebyla nutná. „K úniku došlo v brzkých ranních hodinách, ve škole ještě nikdo nebyl,“ vysvětlil Haňka.

Poruchu se plynařům podařilo odstranit během necelé hodiny. „Přípojku dělníci v pondělí opravili, nyní už by další únik hrozit neměl,“ doplnil Zajíc.

Z rychlé opravy byli asi zklamaní jen žáci střední zdravotnické školy, výuka začala podle plánu, a to úderem osmé hodiny. „Poruchu na přípojce odstranili plynaři už před půl osmou, nebyl důvod odsouvat začátek vyučování,“ řekl ředitel školy Zdeněk Volf. Plyn se do budovy nedostal, žákům nehrozilo žádné nebezpečí.

Naposled se obyvatelé Děčína obávali výbuchu zemního plynu před rokem. V Nerudově ulici začal unikat z venkovního potrubí do jednoho z domů, ve sklepě se vytvořila nebezpečná plynová kapsa. Hasiči museli evakuovat na dvě desítky lidí. Neštěstí se jim společně s plynaři podařilo odvrátit.

Informace:
Zemní plyn je bez zápachu
Plynárenské společnosti do něj přidávají zapáchající plyny
Čichem je tak možné cítit zemní plyn ve vzduchu v koncentraci větší než 1 procento
Pokud zemní plyn unikne do ovzduší může se vzduchem vytvořit výbušnou směs, která se snadno vznítí