Nejen města či Nadace ČEZ se starají o to, aby si děti měly kde hrát. Zájem poskytnout prostor pro dětské hry mají i podnikatelé. Jedním z nich je děčínský Martin Šotka se svou manželkou.

„V místě, kde dnes končí v Děčíně na Starém městě cyklostezka, chceme vybudovat areál pro děti a rodiče, který může být cílem výletu na kole či na kolečkových bruslích,“ nastínil plány Martin Šotek, jenž vlastní spolu s manželkou mimo jiné i hospodu Kocanda. Však také areál má nést jméno U Kocánka.

Celý areál se rozkládá od panelové cesty před Slavií a končí asi třicet metrů za bunkrem. Areál by manželé rádi využili jak pro děti i ty nejmenší, tak i pro dospělé. „Náš cíl je ale uspokojit děti od kočárku až do školního věku. V budoucnu by směrem k mostu mělo vyrůst doslova zelené bludiště. Pro dospěláky budou k dispozici dvě víceúčelová hřiště s umělou trávou, sociální zázemí bude v sousedící tělocvičně Shotty. Pro cyklisty a bruslaře se zde plánuje největší parkoviště na cyklostezce od SRN až za Ústí nad Labem, mělo by se tam vejít pětadvacet aut. Samozřejmě myslíme i na seniory, pro ně nainstalujeme lavičky,“ plánují manželé.

Areál by měl i svého správce. „Vstup na sportoviště pro dospělé bude zpoplatněn běžnou hodinovou taxou, zhruba stokorunou, abychom byli soběstační s údržbou a péčí o areál,“ dodává Martin Šotek. Jeho plány jsou realistické. Oproti minulým velkolepým projektům za desítky milionů chce areál postavit za zhruba tři miliony korun.

„Peníze se ale shánějí těžko, pokusíme se celý projekt poskládat pomocí menších darů a využitím přebytečného materiálu a služeb od firem disponujících potřebnou technikou a materiálem. Dárce se tak stává sám auditorem svého daru a ví, kde bude použit a kým v budoucnu využíván,“ vysvětlil podnikatel. Doplnil, že i on by rád využil Nadace ČEZu, zelené bludiště by chtěl vybudovat ve spolupráci se Střední zahradnickou a zemědělskou školou Libverda.

„S Martinem a jeho ženou jsem jednal. Mám i představu o pomoci pro jejich projekt, musí to však posvětit zastupitelé,“ uvedl děčínský primátor Vladislav Raška. Šotkovi totiž po povodních čerpali dotaci, již poskytly švýcarské firmy prostřednictvím ambasády.

„Podnikatelé nám tyto dotace splácejí a my bychom mohli manželům další splátky odpustit s tím, že by je investovali do projektu,“ vysvětlil Raška. Velmi oceňuje to, že Šotkovi už projekt i bez města rozjeli a investovali do něj. „Mám záruku, že nenatahují ruku, město dej a my pak teprve něco postavíme,“ upozornil Raška. Šotkovi už totiž investovali více než půl milionu korun do zemních úprav.

Ve Varnsdorfu už se z nového hřiště radují. Dostaly ho děti k úternímu svátku. „Se stavbou se začalo loni v září. Atraktivní prvky zaměřené především na pohybové aktivity dětí a rozvoj motorických dovedností si děti všech věkových skupin oblíbily,“ osvětlila projektová manažerka Petra Vojtěchová. Za herní prvky a za úpravu dopadových ploch vynaložilo město přes dva a půl milionu korun.