Desítky policistů a strážníků se vystřídaly během čtvrtečního večera a noci na pátek u vyhlášeného domu hrůzy v Zelené ulici v Děčíně. Policisté zde museli uklidňovat vášně, které vzplály mezi nově přistěhovanými a starousedlíky. Roli hrál alkohol. Příjemné teplé odpoledne rozťala ve čtvrtek prudká hádka a rvačka.

„To je tady na denním pořádku,“ řekl jeden z obyvatel okolních domů. Mluvil o budově v Zelené ulici, ve které bydlí především lidé žijící ze sociálních dávek.

Tentokrát byla ale situace vážnější než jindy. Horké hlavy museli uklidňovat republikoví i městští policisté. „Došlo ke sporu, při kterém byl jeden člověk pod vlivem alkoholu,“ uvedla policejní mluvčí Petra Trypesová.

FYZICKÉ NAPADENÍ

Podle svědků z místa události mělo dojít i k vzájemnému fyzickému napadení. Do Zelené ulice se tak postupně sjelo osm automobilů s uniformovanými policisty, dorazili i policisté z obvodního oddělení v civilu.

„Venku bylo šedesát, možná sto lidí, byla to značně nepřehledná situace, která mohla kdykoli eskalovat,“ uvedl jeden ze zasahujících strážníků děčínské městské policie.

Na místo dorazili také psovodi se svými psy, kteří jsou pro podobné situace přímo cvičeni a umí si velmi rychle zjednat respekt.

Ještě ve čtvrtek v podvečer mluvili místní lidé o tom, že by do Zelené ulice měla na noc dorazit speciální pořádková jednotka a dohlížet na klid v problémové lokalitě.

„Samozřejmě jsme zde hlídkovali v průběhu celé noci, speciální pořádková jednotka ale nezasahovala,“ doplnila Trypesová.

Nejagresivnějšího muže si policisté odvezli na služebnu, ale opět jej propustili na svobodu. Podle Petry Trypesové se zadržený muž nedopustil žádného přestupku, natož trestného činu.

Po příjezdu přibližně dvou desítek policistů se lidé postupně rozešli do domu, po osmé hodině večer do domu zašly i děti. Na místě v tu dobu zasahovala také zdravotnická záchranná služba. Jedna z žen v davu totiž podle svědků dostala epileptický záchvat. Ten může způsobit i nadměrná nervová zátěž způsobená vyhrocenou situací, případně požíváním alkoholických nápojů.

BEZDOPLATKOVÁ ZÓNA

Panelový dům v Zelené ulici je dlouhodobě problémový, pravidelně zde zasahuje republiková a městská policie. Situace došla tak daleko, že když města dostala možnost vyřadit některé lokality ze systému vyplácení doplatků na bydlení, byl rozpadající se panelák jedním z prvních míst, kde radnice vyplácení této sociální dávky nově příchozím zakázala.

Spolu s chátrajícím domem, ve kterém na několika místech okna buď chybí, nebo visí nalomená na pantech, toto opatření dopadlo také na bytový dům v Krátké ulici na okraji Želenic. Ten se jeho majitel rozhodl krátce na to uzavřít.

Kromě hluku jsou u domu v Zelené ulici problémy také s hygienou. Okolo se povalují odpadky, výjimkou není ani poházený nábytek před domem. Právě ten může být velkým rizikem, protože v domě se opakovaně vyskytly problémy se štěnicemi. Ty nejsou ve vyloučených lokalitách ničím vzácným, do domů se dostávají právě s použitým nábytkem, který si lidé pořizují v nejrůznějších bazarech.