Květinová výzdoba, sloupky s řetězy mající za úkol zabránit k sedání na kamenný fundament. Tak by měl již během několika málo měsíců vypadat pomník zakladatele Sokola Miroslava Tyrše. Děčín se tak připojí k sokolským oslavám, které se letos uskuteční.

Sokol oslaví v letošním roce nejen 150 let své existence, ale také 180 let od narození svého zakladatele. Ten se narodil právě v Děčíně, nedaleko pomníku v zámeckém areálu.

„Pomník na nábřeží opravíme. Dáme mu trochu důstojnější ráz. Chceme jej ohradit, aby na něj lidé nesedali a vypadal jako opravdový pomník,“ řekl o chystané rekonstrukci Tyršova pomníku primátor Děčína František Pelant. Oprava by měla vyjít podle předběžných hrubých předpokladů přibližně na 200 tisíc korun.

Kromě menších stavebních úprav bude v okolí vysázena květinová výzdoba a vykáceny náletové stromy.

„Zaznamenali jsme také zájem zahraničních sokolů, kteří by na nový opravený podstavec rádi umístili destičky s poděkováním Miroslavu Tyršovi. S tím jsme souhlasili a jakmile nám je pošlou, tak je na podstavec přiděláme,“ přiblížil zájem zahraničních sokolů o pomník svého zakladatele primátor.

V současné době slouží pomník velmi často jako parková lavička, případně jako veřejná toaleta. To chce magistrát rekonstrukcí změnit. Magistrát má již k dispozici předběžný nákres pomníku, na jehož rekonstrukci se dostane letos v létě.

Pomník stojící dnes v zámeckém parku na břehu Labe je dílem významného českého sochaře Ladislava Šalouna. Ten je mimo jiné i autorem Husova pomníku na pražském Staroměstském náměstí. Tyršův pomník byl původně umístěn v rámci oslav stého výročí narození jednoho ze zakladatelů Sokola na prvním zámeckém nádvoří nedaleko Tyršova domu. Naprosto identická socha Miroslava Tyrše stojí také v Praze v sídle Sokola v Tyršově domě.

V rámci oslav se uskuteční v Děčíně také krajský sokolský slet. Ten pořádá Novákova župa, která sdružuje tělovýchovné jednoty Sokola z Děčínska a z Ústí nad Labem, a je naplánován na 9. června. Děčínský slet bude předcházet všesokolskému sletu v Praze.

„Sokolové nás s celou akcí seznámili a požádali nás o podporu, se kterou jsme samozřejmě souhlasili,“ doplnil František Pelant.