Každým rokem přibývá počet týraných a sexuálně zneužívaných dětí. Jen za loňský rok české úřady evidovaly téměř dva tisíce případů dětí do osmnácti let. Odborníci se shodují, že případů je mnohem víc, další se totiž nepodaří odhalit.

„V roce 2008 jsme vyšetřovali čtrnáct případů a dvanáct jsme jich objasnili, letos nám lidé oznámili už devět případů, čtyři jsme objasnili,“ předložil statistické údaje děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik. I on si myslí, že je to pouze vrchol ledovce, protože většina případů se k rukám policie ani nedostane. „Učitelé, lidé z okolí dítěte, jeho kamarádi, případně sourozenci by se neměli bát a pokud mají podezření, ihned nám to oznámit,“ poradil mluvčí. O žádném konkrétním případu nechtěl mluvit s ohledem na tak zvaný náhubkový zákon.

Mnohé se nepodaří odhalit

Ředitel Základní školy Dr. M. Tyrše v Děčíně Jiří Brouček má ze své dřívější praxe s týranými dětmi své zkušenosti. „Mám i zkušenost, že se kantoři bojí případ dotáhnout až před soud, zpravidla jim totiž ti, kteří dítě týrají, vyhrožují i likvidací,“ řekl ředitel. Vzpomněl případu, kdy kantorka dotáhla případ týraného dítěte do konce. „U soudu se sešli všichni příbuzní a opravdu ji vyhrožovali. Nezalekla se o viníci byli potrestaní,“ dodal Brouček. I on poznamenal, že všechna týrání a zneužívání se vůbec nepodaří odhalit. „Děti samy to neřeknou a okolí to ani nemusí zpozorovat, protože dítě nemá žádná viditelná zranění,“ vysvětlil Brouček. To potvrdila před časem i ředitelka nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová. „Hodně týraných či sexuálně zneužívaných dětí prožilo toto trauma v úplné rodině, tedy v prostředí, ve kterém mají děti nejmenší možnost se bránit a kdy je jejich utrpení násobeno bolestí způsobenou lidmi, kterým věří,“ uvedla. Doplnila, že pachateli jsou rodinní příslušníci, blízcí dětí a pouze zřídkakdy jsou tyto násilné útoky odehrávající se doma za zavřenými dveřmi odhaleny.

Stop násilí na dětech

Školám různé instituce nabízejí kurzy, v nichž se kantoři mohou naučit, jak postupovat. „Zase všechno záleží na penězích, kantor si vybere ty kurzy, které jsou pro jeho další vzdělávání důležité a pokud je škola schopná kurz uhradit, účastní se ho,“ řekl Brouček.

Jedna taková akce, která má pomoci týraným a zneužívaným dětem se uskuteční v rámci celostátní kampaně Stop násilí na dětech v Krásné Lípě 24. září.

Je určena pracovníkům s dětmi a mládeží, pedagogům, pracovníkům sociálních odborů, vedoucím oddílů a kroužků, terénním pracovníkům, pracovníkům v sociálních službách ale i rodičům. Pro účastníky je připraven v krásnolipském kulturním domě seminář a panelová. „V ní se budeme věnovat tématům prevence týrání dětí a roli rodiny, školy, státu a společnosti při výchově dětí k lidským právům,“ uvedla Naďa Hrnečková z komunitního centra Kostka v Krásné Lípě, jež seminář pořádá. Hosty semináře by měly být osoby povolané, a to například ministr pro lidská práva Michael Kocáb, ambasadorka kampaně Ester Janečková, Eva Vaníčková z Výboru pro lidská práva dítěte, Anna Šabatová z Českého helsinského výboru, náměstkyně ministryně školství Klára Laurenčíková, ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček a ředitelka základní školy Ivana Preyová.