Po 150 letech se dočkali sokolové na severu Čech vlastního župního praporu. Včera jej slavnostně vysvětili v Tyršově světničce na děčínském zámku. Vůbec první sokolský prapor byl vysvěcen 1. června 1862.

Historie slavnostních sokolských praporů sahá až do samého počátku sokolského hnutí. V severočeské župě se jím mohou pochlubit ale až od včerejška.

„Naše Severočeská župa Novákova vznikla až v roce 1993, kdy jsme se odštěpili od jiné župy. A již od samého počátku jsme prapor chtěli mít. Jenže jeho pořízení není nic levného. A vlastně ještě v pondělí jsme nevěděli, jestli se podaří dnešní svěcení udělat," vysvětluje náčelní župy a zároveň místonáčelní České obce sokolské Dagmar Toncarová.

Prapory využívají sokolové především při slavnostních příležitostech, jako jsou například slety. Doposud museli sokolové na severu Čech používat prapor děčínské obce.

„Poprvé budou moci lidé vidět náš prapor příští týden při krajském sletu, který se uskuteční v Děčíně. Prapor ponesou praporečníci v čele průvodu při zahájení sletového programu," přiblížila Toncarová.

Sokolové si svých praporů, a nejen těch historických velmi váží. Na každé významnější akci jej totiž ozdobí stužka, která tuto akci připomíná. Na tom děčínském nechybí například stužky z rakouského Ötzu, kde zakladatel Sokola Miroslav Tyrš zemřel.

Na novém praporu severočeské župy je také tradiční heslo sokolů „Tužme se" a symbol Děčína.

„Na všech historických praporech je na jedné straně sokol s naším heslem, které jsme my doplnili o „Čest a pravda vítězí". Toto druhé se maličko mění. A na druhé straně praporů je vždy příslušnost praporu. Tak by měly vypadat všechny prapory," říká Dagmar Toncarová. Na druhé straně praporu tak je děčínský zámek, na kterém se před 180 lety narodil zakladatel Sokola Miroslav Tyrš.

Při příležitosti svěcení nového praporu ocenil Sokol také své členy, kteří se podíleli na obnově organizace po roce 1990. Ti nejvýznačnější obdrželi z rukou starostky župy pamětní listy.

Sokolové si letos připomínají dvě významná jubilea. Od narození Miroslava Tyrše totiž tento rok uplynulo 180 let, samotný Sokol pak oslaví své 150. narozeniny. Po celé republice se tak koná řada akcí, které mají obě výročí připomenout.

V Děčíně se uskuteční příští týden krajský slet. Ten se uskuteční v sobotu 9. června od 14.30 hodin v ČEZ Sportcentru v Maroldově ulici, ve 13 hodin pak vyrazí od sochy Miroslava Tyrše na Smetanově nábřeží průvod ke sportovní hale.

Celostátní oslavy Sokolů vyvrcholí všesokolským sletem, který se již tradičně uskuteční v Praze.