Velmi úspěšné léto má za sebou děčínská zoologická zahrada, která i přes jarní problémy také letos pomýšlí na výrazné překročení stotisícové návštěvnické hranice. Cestu za zvířaty si během měsíců červenec a srpen našlo více než 56 tisíc návštěvníků, což je v meziročním srovnání absolutním rekordem. „Silnějším měsícem byl tradičně červenec, to přišlo do zoo 30 870 lidí, ale ani srpen se nedal zahanbit. V osmém měsíci roku si zoo užilo 25 144 příchozích. Oba měsíce řadíme k rekordním. Červenec se dokonce zapsal jako měsíc s nejvyšší návštěvností od otevření zoo vůbec,“ upřesnila mluvčí zoo Alena Houšková. Zahrada tak počítá s tím, že by letos mohlo na Pastýřskou stěnu přijít okolo 115 tisíc lidí.

Když mimořádná vládní opatření na jaře uzavřela zoologické zahrady, ta děčínská v tu chvíli počítala obří ztráty. Každý týden se jednalo o stovky tisíc korun, o které přišla kvůli výpadku příjmu ze vstupného nebo prodeje suvenýrů. Původně měly být zahrady uzavřené do konce května, nakonec přivítaly první návštěvníky o měsíc dříve.

Rekonstrukce kaple v Chřibské 2008.
Z archivu Deníku: Podívejte se, jak probíhala oprava kaple v Chřibské

„Jarní finanční ztrátu se nám podařilo dohnat, takže jsme spokojeni. Původní plán návštěvnosti a s tím spojený plán příjmů ale kvůli výpadku dvou jarních měsíců dohnat nemůžeme,“ uvedla ředitelka děčínské zoo Kateřina Majerová. Během krize mohli fanoušci zahradu podpořit prostřednictvím adopcí zvířat nebo nákupem suvenýrů v eshopu.

Raketový růst zaznamenali během letních měsíců také na zámku ve Šluknově. „Přišlo o přibližně třetinu lidí více, než je běžné. Během července a srpna to byly přibližně čtyři tisíce lidí, kteří přišli na prohlídku nebo na některou z výstav. Červen byl ale ještě poměrně slabý,“ popsala situaci na šluknovském zámku jeho manažerka Andrea Kadlecová.

Ilustrační foto.
Děčínsko bylo první s Covidem. Půlrok s koronavirem zasáhl do všech činností

Ani na této památce nepočítají s tím, že jarní ztráty doženou. Každoročně dorazí na šluknovský zámek přibližně 30 tisíc lidí, v tomto čísle jsou ale zahrnuti i ti, kteří chodí na pravidelné akce. Těch letos museli ve Šluknově zrušit okolo třiceti. Přitom jen na oblíbené Zámecké slavnosti přijíždí okolo pěti tisíc návštěvníků ze širokého okolí. Nebylo možné uskutečnit také řadu výstav, které se kvůli plnému kalendáři na tento zámek už v nejbližších letech nevrátí.

Letní měsíce si pochvalují také na benešovském zámku. „Návštěvnost je přibližně stejná jako loni. Změnila se ale struktura návštěvníků. Letos přijíždí většinou ti tuzemští, zatímco v minulých letech jsme měli hodně návštěvníků ze zahraničí, z Polska nebo Německa,“ uvedl kastelán benešovského zámku Zdeněk Henig s tím, že jarní ztrátu se ale dohnat nepodaří.